Ρεάλ – Παναθηναϊκός 86-97: Βασιλιάς στη Μαδρίτη με μπασκετάρα

Χρειάστηκε να περάσουν 3.997 μέρες για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός μία νίκη στη Μαδρίτη επί της τροπαιούχου της Ευρωλίγκα Ρεάλ. Και τι νίκη!

Οι πράσινοι δεν νίκησαν απλά, θριάμβευσαν επί της “βασίλισσας” με 97-86 πραγματοποιώντας μαγική εμφάνιση και όχι μόνο παρέμειναν στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας αλλά απέκτησαν τεράστιο αβαντάζ για να έχουν το πλεονέκτημα στα πλέι-οφ.

Τι κι αν είχε να νικήσει από τις 21 Μαρτίου 2013 στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός. Πήγε, είδε, νίκησε τη Ρεάλ μέσα στο ίδιο της το σπίτι προκαλώντας φρενίτιδα ενθουσιασμού στους φίλους του. Και όλα αυτά δίχως Βιλντόζα και ουσιαστικά με ένα σέντερ (Λεσόρ).

Οι πράσινοι με εξαίρεση το μεγαλύτερο μέρος της 1ης και της 3ης περιόδου είχαν υπό τον έλεγχό τους τον αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημά του. Αντέδρασαν στο 16-9 και 22-13 της Ρεάλ (έργο Γιαμπουσέλε) με πεντάδα τους Σλούκα, Ναν, Παπαπέτρου, Χουάντσο και Λεσόρ οι οποίοι με επιμέρους 23-6 έδωσαν προβάδισμα 28-36 στο 14’45’’ με τον Παναθηναϊκό να κρατάει κεφάλι στο σκορ έως το ημίχρονο.

Ντέρμπι ξανά

Η Ρεάλ στην 3η περίοδο χρειάστηκε ένα ξέσπασμα τεσσάρων λεπτών και επιμέρους 16-5 με τον Γιαμπουσέλε για να προσπεράσει 52-50 όμως ο Παναθηναϊκός αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ αντέδρασε. Με Λεσόρ και Μήτογλου πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (56-62 και 61-67) και στην 4η περίοδο ανέλαβε ο Σλούκας.

Ηγετικός Σλούκας

Ο κάπτεν έβαλε 8 σερί πόντους και μετέτρεψε το εύθραυστο 74-75 σε 73-83 δίνοντας τεράστια αυτοπεποίθηση στην ομάδα του που με τρίποντο του Γκριγκόνις δύο λεπτά πριν το τέλος (80-88) σφράγισε την τεράστια και ιστορική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοσέρ 13, Αμπάλδε 6, Καμπάτσο 9 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Χεζόνια 12, Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ, Πουαριέ (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 10, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 18 (5/7 δίποντα), Μούσα 16

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόβσκι 2, Σλούκας 16 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 7, Γκραντ 4 (1/5 σουτ), Ναν 17 (7 ασίστ), Λεσόρ 26 (12/18 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (3/5 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 6, Μήτογλου 8 (9 ριμπάουντ)