Σεμέλη Ζαρμακούπη για την βράβευση από την ΕΟΕ: «Ξεχωριστή εμπειρία να βρίσκομαι ανάμεσα σε τόσους σπουδαίους αθλητές και αθλήτριες»

Γεμάτη από τη λάμψη των αστεριών του ελληνικού αθλητισμού αλλά και από αισιοδοξία
ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, ήταν η εκδήλωση των Τιμητικών
Βραβεύσεων
που διοργάνωσε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (ΕΟΕ) στο Μέγαρο Μουσικής.

Στην εκδήλωση που μετέδωσαν ζωντανά τα τηλεοπτικά κανάλια της Novasports
βραβεύτηκαν συνολικά 72 αθλητές και αθλήτριες και συγκεκριμένα όσοι κατέκτησαν το
2023 μετάλλια σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών, όσοι
προκρίθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και όσοι πήραν μετάλλια στους
Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία – Μαλοπόλσκα 2023» και στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό
Φεστιβάλ Νέων.

Ανάμεσά τους και η 21χρονη αθλήτρια Kickboxing από τον Α.Σ. Ευρυτανίας, Σεμέλη Ζαρμακούπη που κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Ολυμπιακούς Αγώνες τον περασμένο Ιούλιο στην Κρακοβία. Η Σεμέλη με την κατάκτηση του βαρύτιμου μεταλλίου κατάφερε να γράψει με χρυσά γράμματα το όνομα της στην ιστορία του αθλήματος αφού καταγράφηκε ως η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατακτά Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό μετάλλιο στο Kickboxing.

Ήταν μεγάλη τιμή για εμένα η βράβευση μου από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή. Ξεχωριστή επίσης εμπειρία να βρίσκομαι ανάμεσα σε τόσους σπουδαίους αθλητές και αθλήτριες ,να είμαι και εγώ μέλος της μεγάλης ελληνικής αθλητικής οικογένειας. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ΕΟΕ και ιδιαίτερα τον πρόεδρο Σπύρο Καπράλο καθώς τους προπονητές μου Νίκο και Σταύρο Ζαρμακούπη αλλά και τους χορηγούς μου @Οπαπ @Allianz @Admiral @UPG8 @iliaspanou” δήλωσε στην ομάδα των Δυναμικών Αθλημάτων του Apex Sports η Ελληνίδα αθλήτρια.

Οι Ευρωπαϊκοί Ολυμπιακοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν υπό την αιγίδα των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών, στην Κρακοβία, κατά το διάστημα 23 – 27 Ιουνίου 2023. Η Σεμέλη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Women’s -50kg στο στυλ του Light Contact, έχοντας στη γωνία της τον πολύ έμπειρο Ομοσπονδιακό προπονητή Νίκο Μέμμο.

Το 2023 για τη Σεμέλη δεν είχε μόνο αυτή την επιτυχία. Εκτός από την τρίτη θέση στην Πολωνία κατέκτησε: