Έξι μετάλλια για την εθνική μας ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της WAKO στην Ιταλία

Εξαιρετικές ήταν για ακόμα μία φορά οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών σε ένα από τα μεγαλύτερα event της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Kickboxing (WAKO). Τα αποτελέσματα της ελληνικής αποστολής στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ιταλία άλλωστε το μαρτυρούν περίτρανα.

Στο κύπελλο συμμετείχαν συνολικά 1497 αθλητές με 2392 συμμετοχές από 43 χώρες και 286 ομάδες, με τον ανταγωνισμό να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Η ελληνική ομάδα εκπροσωπήθηκε από 10 αθλητές. 7 από τον Α.Σ. ΙΚΑΡΟ στα στυλ του Pointfighting, Kick Light και Light Contact στο τατάμι και 3 αθλητές από τον Α.Σ. ΑΛΚΙΜΟ στο στυλ των Low Kicks στο ρινγκ. Οι συνολικές συμμετοχές για την χώρα μας έφτασαν τις 19 εκ των οποίων οι 6 μετατράπηκαν σε μετάλλια.

Ο τελικός απολογισμός για την ελληνική ομάδα ήταν 1 χρυσό, 4 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο.

Πιο αναλυτικά:

• ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Σήλια Μέμμου – Pointfighting (-55kg)

• ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Πρόδρομος Παπαδόπουλος – Pointfighting (-94kg)

Κώστας Αναστασόπουλος – Pointfighting (-79kg)

Γκλέρι Κιόσκου – Low Kicks (-63,5)

Σήλια Μέμμου – Pointfighting (-60kg)

• ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Νεκτάριος Κουτσομίχος – Low Kicks (-54kg)

Η χώρα μας κατέκτησε την 24η θέση στον πίνακα μεταλλίων με μόλις 10 αθλητές, κάτι που αποδεικνύει τη μεγάλη δυναμική του ελληνικού kickboxing και των συλλόγων της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Kickboxing (ΠΟΚ).

Την χώρα μας στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ιταλία, εκπροσώπησαν και οι διεθνείς διαιτητές Ελευθερία Παναγοπούλου, Θοδωρής Θεοδωρακάκος, Ευθυμία Ροδοπούλου και Ευγενία Κασκαντήρη.

Το event πραγματοποιήθηκε 20 – 24 Μαρτίου στο  Jesolo Lido στην Ιταλία.