Παγκόσμιο Νέων, Σερβία-Χιλή 41-13: Σάρωσαν στην πρεμιέρα οι Βαλκάνιοι

Η Σερβία δεν είχε δυσκολίες απέναντι στη Χιλή, την οποία νίκησε με 41-13 (ημίχρονο 19-7), στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ U21, έχοντας μάλιστα 13 διαφορετικούς σκόρερς.

Για τους Χιλιανούς, το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εφιαλτικό, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 10-0 στο 13.35” και μόνο σε εκείνο το σημείο σκόραρε η ομάδα της Λατινικής Αμερικής, με τον Huracanπου πέτυχε το 10-1.

Για τους Σέρβους, μετά το πρώτο τέταρτο, έγινε εκτεταμένη χρησιμοποίηση όλων των παικτών και κατά κύριο λόγο χρησιμοποιήθηκαν οι εφεδρικοί, αλλά, η Χιλή δεν μπόρεσε να προβάλλει ουσιαστική αντίσταση, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες και το αγωνιστικό πνεύμα της.

Στην επανάληψη, χρειάσθηκε να περάσουν 9 λεπτά ώστε να σκοράρει η Χιλή ( 25-8 στο 39΄ με τον Ceballos) ενώ σημείωσε μόλις ένα τέρμα από το 30΄ έως το 48΄.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Popovic με 6 γκολ ενώ τον ακολούθησαν σε παραγωγικότητα σε επίτευξη τερμάτων οι  οι V. Cabrilo και Smigic που πέτυχαν από 5 τέρματα.