Ολυμπιακός-Μπρίξεν 37-25: «Θρυλική» πρόκριση στους «8» του European Cup!

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού στο European Cup

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 απέναντι στην Μπρίξεν στους «16» του European Cup, αφού μετά τη χθεσινή νίκη με 29-23, επικράτησε ξανά σήμερα, Κυριακή (18/2) στο κλειστό της Ηλιούπολης με 37-25 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του κόντρα στους Κυπελλούχους Ιταλίας και πρωτοπόρους στο πρωτάθλημα τους, έχοντας σταθερό προβάδισμα και διαφορά που έφτασε και τα 12 γκολ (37-25).

Η κλήρωση της φάσης των «8» θα γίνει την Τρίτη (20/2) στη Βιέννη στα γραφεία της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας και στην κληρωτίδα θα μπουν οι: Ολυμπιακός (Ελλάδα), Φερεντσβάρος (Ουγγαρία), Τατράν Πρεσόφ (Σλοβακία), Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία), Μπάγια Μάρε (Ρουμανία), Μπρέγκεντς (Αυστρία), Βάλουρ (Ισλανδία) και Κρκά (Σλοβενία)

O Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σάββα να κάνει το 3-1 και τον Τζηρά λίγο αργότερα το 7-5. Η Μπρίξεν μείωσε σε 7-6, όμως οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +5 (12-7), ενώ κατά τη διάρκεια έκαναν ένα 6-0 σερί και έφτασαν στο +9 και σε νταμπλ σκορ (18-9). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 18-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σκόραρε πρώτος με τον Τζηρά για το 19-11 και διατήρησαν μια πολύ καλή διαφορά «ασφαλείας» (27-19). Στο 50ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε τη διαφορά στο +10 (31-21), ενώ ο Βίντα βρήκε δίχτυα για το +12 (37-25), στο 59:14. Το 37-25 ήταν και το τελικό σκορ του ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να προκρίνεται στους «8» του EHF European Cup.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 4, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

Διαιτητές: Βάνια Άντιτς-Γελένα Γιακόβλιεβιτς (Σερβία), Κόκκινη: 58:18 Ντε Ολιβέιρα, δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 1/2-0/1