Παγκόσμιο Νέων, Ελλάδα- Κούβα 42-26: Νίκη και πρόκριση στους «16» για την Ελλάδα

Σαρωτική ήταν η Εθνική Νέων κόντρα στην Κούβα για τη 2η αγωνιστική του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νέων, αφού επικράτησε με 42-26 και εξασφάλισε την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και χαρακτηριστικό είναι πως στο 17’ προηγούταν ήδη με 15-3. Ακολουθώντας τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 22-10. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν η ίδια, αφού οι Έλληνες παίκτες, όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμά τους, αλλά το διεύρυναν, καθώς στο 39’ το σκορ ήταν 36-20. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την Εθνική να φτάνει στο τελικό 42-26. Την Παρασκευή (23/6-18:00) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο και με μια ακόμα νίκη έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες, υπό προϋποθέσεις, να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά, αφού οι δυο ομάδες θα μεταφέρουν τους βαθμούς τους στην επόμενη φάση.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Βασιλείου, που βραβεύτηκε από τον πρόεδρο της ΟΧΕ, Κώστα Γκαντή.

Ελλάδα (Γεωργιάδης): Μπαμπατζανίδης (16 αποκρούσεις σε 34 σουτ / 47%), Κουκουλάς 3, Παναγιώτου 1, Παπαγιάννης 3, Δικαιούλιας 2, Παπάζογλου 2, Νικολίνταης (2 αποκρούσεις σε 6 σουτ / 33%), Κοτσιώνης 3, Τόσκας 2, Αλεξανδρίδης, Αναστασίου 2, Βασιλείου- Τσάφος 8, Σίνα 6, Γερουλάνος 4, Παγιάτης 4, Τζωρτζίνης 2.

Κούβα (Μίτσελ): Νεγκρέτ, Χερνάντεζ 1, Βέγκα, Αζκούι 1, Κλάρο, Μινιέτ 1, Χιρόν, Γκονζάλεζ 1, Βάσκεζ 7, Κορντίες 4, Αλαζάλες, Μέντες 6, Μόρα 1, Μενέντεζ, Ροντόν 4.

Διαιτητές: Α. Κονίτσιανιν – Ντ. Κονίτσιανιν (Βοσνία). Δίλεπτα 4-5. Κόκκινη: Γκονζάλεζ (27:00). Πέναλτι: 3/5 – 1/1.