Ολυμπιακός-ΑΕΚ 25-28: Πήρε το ντέρμπι η Ένωση και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου

Ολυμπιακός-ΑΕΚ στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό με 25-28, και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών. Η Ένωση έβαλε φρένο στο “ερυθρόλευκο” σερί κρατώντας την ισοπαλία στην κανονική διάρκεια (23-23), και παίζοντας εξαιρετικά στην παράταση.

Οι “κιτρινόμαυροι” έσπασαν το αήττητο των Πειραιωτών στη σεζόν μετά από 17 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, υποχρεώνοντας τους στην πρώτη φετινή ήττα. Στους «8» του θεσμού θα αντιμετωπίσουν την Bianco Monte Δράμα, ενώ ο δρόμος είναι… ορθάνοιχτος για τον τελικό!

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με +3 (5-2, 6-3), έχοντας σε καλή μέρα τους Σάββα και Κοτανίδη. Η ΑΕΚ ισοφάρισε και προσπέρασε (8-9), αλλά πριν την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία με γκολ του Μιχαηλίδη (11-10).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν πρώτοι γκολ και αύξησαν την απόσταση, αλλά άμεση ήταν η απάντηση της Ένωσης, που με τα τέρματα των Γιόνσον και Τικ ισοφάρισε (12-12). Ο Μαντάλινιτς αποδείχθηκε καθοριστικός στη συνέχεια, αφού με τα δικά του γκολ η ΑΕΚ πήγε στο +2 (15-17).

Μετά τις δίλεπτες των Σόκολιτς, Αραμπατζή και Τόμε ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους και με σερί 3-0 προσπέρασε ξανά (19-18), αλλά οι παίκτες του Μπουζόν δεν το έβαλαν κάτω, και με σκόρερ τους Τικ, Παπαδιονυσίου και Λιάπη πήραν κεφάλι στο σκορ (22-23).

Ο Βίντα σκόραρε από θέση εξτρέμ για το 23-23 στο 57:59, και στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι έσωσαν πέναλτι των γηπεδούχων λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας ο Νταν Τέπερ είπε και πάλι «όχι» στους Πειραιώτες, οδηγώντας την αναμέτρηση σε έξτρα δεκάλεπτο.

Μετά τα πρώτα 5 λεπτά οι δύο ομάδες παρέμεινα ισόπαλες (25-25), και στην επανάληψη οι παίκτες του Φρεντερίκ Μπουζόν σκόραραν τρεις φορές. Παράλληλά κράτησαν στο μηδέν τους γηπεδούχους με εκπληκτική άμυνα, και πήραν μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη, αλλά και το εισιτήριο για την 8άδα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-9, 11-10 (ημ.), 14-14, 15-16, 16-17, 19-18, 21-21, 23-23.

Η παράταση: 2-2, 0-3

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 7, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.

AEK (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τικ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιούπολος, Tόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/7-2/2

Βριλήσσια ή Πανελλήνιος-Bianco Monte Δράμα ή ΑΕΚ

*Η προημιτελική φάση θα πραγματοποιηθεί στις 7 Φεβρουαρίου και το Final-4 στις 6-7 Απριλίου.