Δράμα – ΑΕΚ 29-26: Ιστορική πρώτη νίκη κόντρα στην Ένωση!

Η Δράμα κατέκτησε την πρώτη της νίκη επί της ΑΕΚ, επικρατώντας με σκορ 29-26 στην έδρα της, για τη 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Από την άλλη, η Ένωση υπέστη την πρώτη της ήττα στο 2024, πληρώνοντας τη μεγάλη αστοχία της στα τελευταία λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Τετάρτη (28/02, 18:00) στο ίδιο γήπεδο για μία θέση στο Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών με το παιχνίδι πλέον να αποκτά ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με διαφορά τριών γκολ (7-4), ωστόσο οι “κιτρινόμαυροι” αντέδρασαν με επιτυχία και έφεραν το ματς σε ισορροπία (12-12). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με το γκολ του Αραμπατζή για το 12-13.

Στο δεύτερο μέρος η Δράμα ισοφάρισε σε 20-20 και αργότερα προηγήθηκε με δύο γκολ (27-25). Η Ένωση δεν κατάφερε να ανταποκριθεί, με την ομάδα της Βόρειας Ελλάδας να πανηγυρίζει μία ιστορική νίκη με 29-26.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-11, 12-13 (ημχ), 14-15, 17-20, 21-21, 23-23, 25-25, 29-26

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 7, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τίκ 2, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος 1, Τόμε, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 3, Λέμος 4, Κεδέρης 2, Σαλέμ.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-2/2