Ευρωπαϊκό Κορασίδων: Ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα

Ξανά στο βάθρο η Εθνική Κορασίδων, η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ15 του Ζάγκρεμπ, μετά την ήττα στον τελικό από την Ισπανία με 10-4.

Τα κορίτσια του Γιώργου Τόσκα ολοκλήρωσαν την πολύ επιτυχημένη πορεία τους στη διοργάνωση στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, προσθέτοντας ακόμα ένα μετάλλιο στη συλλογή τους, μετά το χάλκινο του 2019.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο και κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες, ενώ στη συνέχεια η Ελλάδα μπλόκαρε επιθετικά. Χαρακτηριστικό είναι πως στα επόμενα δυο οκτάλεπτα, το επιμέρους σκορ ήταν 7-1 υπέρ της Ισπανίας κι έτσι εξασφάλισαν μια μεγάλη διαφορά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, ωστόσο το προβάδισμα των αντιπάλων ήταν δύσκολο να καλυφθεί κι έτσι ήρθε το τελικό 4-10 που χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην Ισπανία και το ασημένιο στην Ελλάδα.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-3, 0-4, 2-2

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Τσόκας): Σαλέχ – Γανίμη, Κεπενού, Μούζη, Μπίκου, Κουνδουράκη, Σταυρίδου, Καραγιάννη 1, Κρασσά 2, Βάλβη, Μπιτσάκου, Ντούλη 1, Χέλμη, Λουπάκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Βακέρο, Άντον 2, Χέβελ Μεντίνα, Μάνσο, Γιουράντο, Ρουίθ, Φρίγκολα 3, Ντίαθ 1, Φερνάντεθ 1, Μουνιόθ 1, Πινέντα 1, Παγιάρες 1, Πέρεθ.

Διαιτητές: Κόντεκ (Κροατία) – Πετρονίλι (Ιταλία)