Άλιμος ΝΑΣ Betsson- Ολυμπιακός 12-20: Άνετη επικράτηση των «ερυθρόλευκων» στο ντέρμπι κορυφής – Τα αποτελέσματα

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 20-12 του Αλίμου και είναι, πλέον, μοναδικός πρώτος στη βαθμολογία.

Οι δυο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (7-8). Όμως, με ένα… ξέσπασμα στο τρίτο οκτάλεπτο, όπου είχαν επιμέρους σκορ 7-1, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν και έθεσαν τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για τον Άλιμο, ενώ ο Ολυμπιακός παραμένει μόνος πρώτος και αήττητος.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 5-3, 1-7, 4-5

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 3, Κοβάτσεβιτς, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου 5, Χαλδαίου 1, Ασημάκη, Κύρκου, Κούλχαας 1, Μαργαρίτα Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα, Κοντογιάννη 2, Αρχοντάκη, Βασιλεία Καρυπίδου, Θεοφαντοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 3, Ελευθεριάδου 3, Τριχά 1, Ξενάκη 2, Σιούτη 3, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα 1, Βασιλική Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού, Χριστοδούλου 1.

Διαιτητές: Κουρτίδης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας

Εθνικός Gold Force- ΝΕ Πατρών 20-4

Σαρωτικός ήταν ο Εθνικός Gold Force απέναντι στη ΝΕ Πατρών, καθώς επικράτησε με το εντυπωσιακό 20-4 στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά.

Οι γηπεδούχες δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους και χαρακτηριστικό είναι πως για 24 λεπτά του αγώνα δε δέχθηκαν γκολ, ενώ, παράλληλα, ήταν ασταμάτητες επιθετικά.

Τα οκτάλεπτα: 7-2, 4-0, 7-0, 2-2

ΕΘΝΙΚΟΣ GOLD FORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Ολγα Οικονόμου 1, Τέρνερ 1, Μπέτα 1, Ειρήνη Νίνου 3, Χατζηκυριακάκη 1, Άλκ. Μπενέκου 5, Μιχαϊλοβιτς 1, Κανετίδου 2, Ιόλη Μπενέκου, Γεωργούση 1, Λυδία Μαυρωτά, Κατσιμπρή 2, Κλαψιανού.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Ανδρ. Κοντάκου, Ανδρουτσέλη, Σνέλγκαρ 1, Δήμητρα Κοντάκου, Ευφροσύνη Τσιμάρα 2, Λαμπάτου, Ζαφειράκη, Μπινιάρη, Μοίραλη, Λιαπάκη, Τύχινα, Μαρία Κεπενού 1, Μπεκρή, Ζήκου, Άρνα

Διαιτητές: Τσότρας, Γιαννέλλης

Αλυτάρχης: Μανώλης Μουστάκης

ΑΝΟ Γλυφάδας I Repair – ΓΣ Περιστερίου 12-10

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο «Αντώνης Δημητρόπουλος» ο γηπεδούχος ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε τη νίκη με 12-10 απέναντι στον ΓΣ Περιστερίου με 12-10.

Παρόλο που φιλοξενούμενες προηγούνταν στο δεύτερο οκτάλεπτο με 1-3, ο ΑΝΟΓ αντέδρασε άμεσα και στο ημίχρονο πέρασε μπροστά με 4-3. Στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά (8-4) αλλά η ομάδα του Περιστερίου μείωσε στο γκολ (8-7). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχες πήραν ξανά το προβάδισμα με 11-8 και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο τελικό 12-10.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-4, 3-3

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Παναγιώτα Νίνου, Μουστακαρία 3, Αναστασία Λούδη, Γρηγοροπούλου 1, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου, Φράνκι, Ο’Ράιλι 3, Φουντωτού 3, Πιοβάν, Κουρέτα 2, Τσιάρα, Κατσώνη, Κεχαγιόγλου.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μάμογλου 5, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κόλλια, Πετάση, Μπερίκου 1, Πέττα, Λασκαρίδου, Κάσσαρη 3, Γκότζια, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι 1.

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Βόσικας

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

Ηλυσιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 7-13

Έχοντας την υπεροχή στο 2ο και το τελευταίο οκτάλεπτο, ο ΝΟ Βουλιαγμένης έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Ηλυσιακού με 13-7.

Παρόλο που η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη (3-3), στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες προηγούνταν με 6-4. Με επιμέρους σκορ 5-1 στο τελευταίο οκτάλεπτο, η ομάδα των νοτίων προαστίων, δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, αφήνοντας τον Ηλυσιακό χωρίς βαθμό μετά από 5 αγωνιστικές στην Α1 Γυναικών.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 2-2, 1-5

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Πράπα, Νικολακοπούλου, Μυγδαλιά, Τσένου, Παναγιώτι 4, Ξανθοπούλου 2, Κοκκίνου, Σκαρπαλέζου 1, Φελλά, Μανιάτη, Πετεινάτου, Σκουμπάκη, Κανταλέα, Λαζάρου, Κακλή.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου 1, Ελληνιάδη, Λαγού, Ριντζ 2, Κρασσά 3, Μαρία Πάτρα 1, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη 2, Κουρεμέτη, Αγγελίδη 2, Λουπάκη, Καπετοπούλου 1, Βάλβη.

Διαιτητές: Στεφανάκης, Μιχαηλίδου

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης