Α1 Γυναικών, 11η αγωνιστική: «Απόλυτος» Ολυμπιακός, νίκες για Εθνικό, ΝΕ Πατρών και Γλυφάδα

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 5-13

Χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 13-5 και έχει το απόλυτο των νικών μετά από 11 αγωνιστικές στην Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες, ήταν απολύτως κυρίαρχες σε όλο το ματς και χαρακτηριστικό είναι πως στα πρώτα δυο οκτάλεπτα, δε δέχθηκαν κανένα τέρμα.

Το πρωτάθλημα πλέον διακόπτεται, λόγω του Ευρωπαϊκού και Παγκοσμίου πρωταθλήματος που ακολουθούν και επανεκκινεί στις 2 Μαρτίου 2024 με την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 0-3, 3-2, 2-5

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Λάζαρη, Κολιτσοπούλου 1, Κωνσταντοπούλου, Γεωργίου, Πάουλι, Καλαϊτζή, Γκίλλα 1, Λογοθέτη 2, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου, Λυκοθανάση, Γαλιατσάτου 1, Πουλοπούλου, Χέλμη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Ξενάκη 2, Σιούτη 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα 2, Βασιλική Πλευρίτου 4, Τζωρτζακάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ 2.

Διαιτητές: Στεφανάκης, Ζεκάι

Αλυτάρχης: Κώστας Βλαντής

Εθνικός Gold force – Άλιμος ΝΑΣ Betsson 12-11

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Εθνικός Gold Force ήταν ο μεγάλος νικητής απέναντι στον Άλιμος ΝΑΣ Bettsson, επικρατώντας εντός έδρας με 12-11.

Οι φιλοξενούμενες είχαν τ προβάδισμα με 5-4 στο ημίχρονο και σταδιακά στη τρίτη περίοδο αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στο +4 (4-8). Ωστόσο, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 8-9 στην τρίτη περίοδο και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 10-9. Η Βασιλεία Καρυπίδου ισοφάρισε σε 10-10 για τον Άλιμο, αλλά με δυο τέρματα από τις Ειρήνη Νίνου και Σοφία Τορνάρου (02:19 από τη λήξη) ο Εθνικός προηγήθηκε με δυο γκολ και έφτασε τελικά στη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-3, 4-4, 4-2

ΕΘΝΙΚΟΣ GOLD FORCE (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Βελέντζα, Όλγα Οικονόμου, Τέρνερ 3, Μπέτα, Ειρήνη Νίνου 1, Χατζηκυριακάκη, Άλκ. Μπενέκου 1, Μιχαϊλοβιτς, Κανετίδου 2, Ιόλη Μπενέκου, Τορνάρου 2, Λυδία Μαυρωτά. Κατσιμπρή 3, Κλαψιανού.

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 2, Κοβάτσεβιτς 2, Ρακιντζή, Μελίνα Καρυπίδου, Χαλδαίου, Ασημάκη 2, Κύρκου, Κούλχαας 1, Μαργαρίτα Μπιτσάκου, Ευδοκία Τσιμάρα, Κοντογιάννη 3, Αρχοντάκη, Βασιλεία Καρυπίδου 1, Α.Μπιτσάκου.

Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας I Repair 7-8

Ως ντέρμπι ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Δημοτικό της Νέας Σμύρνης με αντιπάλους δυο ομάδες ισόβαθμες και έτσι κατέληξε…Στη διάρκεια της αναμέτρησης ο ΑΝΟ Γλυφάδας i repair δεν έχασε σε κανένα σημείο την πρωτοπορία στο σκορ και τελικά νίκησε τον Πανιώνιο 8-7.

Η φιλοξενούμενη προηγήθηκε 4-1 στο ημίχρονο, αλλά στη τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος μείωσε 5-4. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας i repair ξέφυγε με 7-4, ο γηπεδούχος μείωσε εκ νέου στο γκολ (7-6 στα 3:21 με το τέταρτο τέρμα της Χριστίνας Κώτσια), η Ελευθερία Φουντωτού στα 2:49 έκανε το 8-6 κι η Κώτσια σκόραρε εκ νέου για το τελικό 8-7 στα 2:26 από τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-2, 3-2, 3-2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Ασκεβ, Κουσκουλή, Λαμπροπούλου, Πόλιακ, Κοτσάφτη-Απέργη 1, Μαστρόκαλλου, Κελαδίτη, Ευαγγελία Λούδη, Κώτσια 5, Ελένη Πάτερου 1, Δήμητρα Παπαναστασίου, Δουλή, Κάτσιου, Μουζή, Ανδρον. Καραγιάννη.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Παναγιώτα Νίνου, Μουστακαρία 1, Αναστασία Λούδη, Γρηγοροπούλου 1, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου, Φράνκι, Ο’Ράιλι 2, Φουντωτού 3, Πιοβάν, Κουρέτα 1, Τσιάρα, Κεχαγιόγλου, Σταυρίδου.

Διαιτητές: Κυράνης, Μάρκοβιτς

Αλυτάρχης: Ντίνος Σακελλαράκης

ΝΕ Πατρών – Ηλυσιακός 13-10

Χωρίς βαθμό παραμένει ο Ηλυσιακός στην Α1 Γυναικών, καθώς ηττήθηκε και από τη ΝΕ Πατρών με 13-10.

Οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές σε όλο τον αγώνα, αλλά η ομάδα της Αχαΐας αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και πήρε τελικά τη νίκη.

Σύμφωνα με το φύλο αγώνα «στο τρίτο οκτάλεπτο αποβλήθηκε ο προπονητής της ΝΕΠ για έντονες διαμαρτυρίες και εξερχόμενος του αγωνιστικού χώρου εξύβρισε το διαιτητή και τον παρατηρητή του αγώνα».

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 4-4

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Ανδρον.Κοντάκου, Ανδρουτσέλη, Σνέλγκαρ 2, Δήμητρα Κοντάκου 2, Ευφροσύνη Τσιμάρα 3, Μαρία Μπαλάτσα 4, Ζαφειράκη, Παρασκευοπούλου, Μοίραλη 2, Λιαπάκη, Αναστασίου, Μαρία Κεπενού, Μπεκρή, Λαμπάτου, Ζήκου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Πράπα, Λουκοπούλου, Παπαφιλίππου, Τσένου, Παναγιώτι 4, Ξανθοπούλου 2, Κοκκίνου 2, Σκαρπαλέζου 2, Φελλά, Μανιάτη, Πετεινάτου, Σκουμπάκη, Κανταλέα, Κακλή.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Κόκκινος

Αλυτάρχης: Κείμων Τασσόπουλος