Ο Πανιώνιος στους Άνδρες και ο Εθνικός στις Γυναίκες, τροπαιούχοι στο τουρνουά ΣΕΔΥ (pics)

Ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής του 16ου Τουρνουά ΣΕΔΥ Ανδρών, καθώς επιβλήθηκε στον μεγάλο τελικό με 14-12 στα πέναλτι (κ.α. 9-9, πέν. 6-4) επί του Παναθηναϊκού, το βράδυ της Κυριακής (18/2) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Στον μικρό τελικό του τουρνουά που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης (ΣΕΔΥ), ο ΝΟ Βουλιαγμένης έκαμψε με 9-8 την αντίσταση του ΠΑΟΚ και πήρε την τρίτη θέση.

8. Υδραϊκός

Ο Εθνικός Πειραιά GoldForce, εξάλλου, αναδείχθηκε τροπαιούχος του 8ου Τουρνουά ΣΕΔΥ Γυναικών, καθώς επικράτησε με 11-9 του Άλιμου ΝΑΣ Betsson στον μεγάλο τελικό, στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Στον μικρό τελικό: Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-13.

1. Εθνικός Πειραιά GoldForce
  2. Άλιμος ΝΑΣ Betsson
  4. Πανιώνιος
  6. Ολυμπιακός
  7. ΑΕΚ
  8. ΠΑΟΚ

Στο φινάλε των τουρνουά, που αποτέλεσαν μια καλή προετοιμασία πριν από την επανέναρξη των πρωταθλημάτων Α1 Ανδρών και Α1 Γυναικών, τιμήθηκε ο αείμνηστος πρώην πρόεδρος του ΣΕΔΥ Ανδρέας Καλομοίρης, με απονομή τιμητικής πλακέτας στην κόρη του από τον νυν πρόεδρο Μιχάλη Σκαλοχωρίτη.

Πατάω like και follow στη σελίδα του Υγρός Στίβος Apex Sports στο facebook για να μαθαίνω πρώτος τα νέα από τον χώρο των aquatics