Πρόκριση στον τελικό στα διπλά του Μόναστιρ για την Σαπφώ Σακελλαρίδη

Την πρόκριση για τον τελικό στα διπλά του ITF Pro τουρνουά των 25.000 δολαρίων πήρε η Σαπφώ Σακελλαρίδη με συμπαίκτριά της την Οάνα Γκαβρίλα, το οποίο διεξάγεται στο Μόναστιρ της Τυνησίας.

Η ομάδα της 19χρονης Ελληνίδας τενίστριας επικράτησε με 2-1 των Σίτζια Ουέι και Αναστάσια Κοβαλέβα (6-3, 4-6, 10-6), μετά από μία ώρα και 29 λεπτά αγώνα, και θα διεκδικήσουν τον τίτλο απέναντι στις Μίχο Κουραμότσι και Κία Γι Τσάο.

Αντίθετα, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου δεν τα κατάφερε στο πλαίσιο των προημιτελικών αγώνων τις ίδιας διοργάνωσης, μιας και ηττήθηκε από την Λόλα Ραντιβόγεβιτς με 2-0 σετ (6-3, 6-2), μετά από μία ώρα και 23 λεπτά αγώνα.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια στο πρώτο σετ έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και δε μπόρεσε στη συνέχεια να διεκδικήσει την κατάκτησή του, ενώ στο δεύτερο, αν και ήταν ανταγωνιστική μέχρι το 5ο game, η αντίπαλό της από τη Σερβία με ένα νέο σύντομο σερί κατάφερε να πάρει και το 2ο σετ, και να ολοκληρώσει με επιτυχία τις προσπάθειές της.