Πρωταθλητής στο διεθνές τουρνουά της Tennis Europe U16 ο Ανδρέας Μεσσής στη Θεσσαλονίκη

Πρωταθλητής στο διεθνές τουρνουά της Tennis Europe της U16 κατηγορίας αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μεσσής, το οποίο διεξήχθη στη Les Raquettes Tennis Academy της Θεσσαλονίκης.

Ο νεαρός Έλληνας τενίστας κατάφερε να επικρατήσει στον τελικό του Ρώσου Κίριλ Κιριλένκο με 2-0 σετ (6-3, 6-4), και να φτάσει στην κορυφή της διοργάνωσης στη Βόρεια Ελλάδα. Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για τον Μεσσή μέσα στο 2023, αλλά και ο 6ος συνολικά στην έως τώρα καριέρα του.

Για να φτάσει στον τελικό της συμπρωτεύουσας, ο Ανδρεάς νίκησε αρχικά τον Βούλγαρο Μπόρις Νάτσεφ με 6-4, 6-2, στη συνέχεια ξεπέρασε το εμπόδιο του Νικόλα Ζάχο με 6-1, 6-3, στους “8” επικράτησε του Τούρκου Ντορούκ Τσαλίκογλου με 6-2, 6-4, και στα ημιτελικά βγήκε νικητής από το Ελληνικό “εμφύλιο” κόντρα στον Άλκη Μιχαλακόπουλο με 7-5, 3-6, 6-0.

Ο Μεσσής θα συνεχίσει από τη νέα εβδομάδα στην Λευκωσία, στο πλαίσιο του επερχόμενου τουρνουά «Aprodite Cup», για το διάστημα 20-26/03, ενώ μετά θα μεταβεί στην Λάρνακα, για ένα ακόμα διεθνές τουρνουά της U16.