Πρωταθλητής στα μονά της Λάρνακας ο Ανδρέας Μεσσής

Τον τίτλο του διεθνούς τουρνουά (κατηγορίας 3) της Tennis Europe που διεξήχθη στη Λάρνακα της Κύπρου κατέκτησε ο Ανδρεάς Μεσσής, νικώντας στον τελικό “εμφύλιο” τον Ηρακλή Καλάνοφ με 7-6, 7-6.

Ο Μεσσής, που ήταν και το No. 1 στο ταμπλό, επικράτησε με 7-6, 7-6 του συμπατριώτη του, για να φτάσει στον 2ο τίτλο του μέσα στο 2023.

Εκτός, βέβαια, από τον τελικό στα μονά, οι δύο φιναλίστ αναμετρήθηκαν και στον τελικό του διπλού, με τον Καλάνοφ αυτή τη φορά να παίρνει τη νίκη, έχοντας ως παρτενέρ τον Κύπριο Αχιλλέα Μακρή με 6-3, 5-7, 11-9.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για τον Καλάνοφ στα διπλά στην U16 μετά από το Kilkis Cup πρόπερσι, στο οποίο στέφθηκε πρωταθλητής μαζί με τον Άγγελο Αυγέρη, ενώ για τον Μακρή ήταν ο δεύτερος μέσα στη χρονιά.