Πρωταθλήτρια στα διπλά στο 25άρι της Σαρδηνίας η Σαπφώ Σακελλαρίδη

Στην κορυφή των διπλών του ITF Pro τουρνουά των 25.000 δολαρίων της Ιταλίας έφτασε η Σαπφώ Σακελλαρίδη, η οποία πραγματοποίησε το απόλυτο των νικών, στο πλάι της παρτενέρ της, αλλά και καλής της φίλης, Οάνα Γκαβρίλα.

Το δίδυμο της 20χρονης Ελληνίδας και της 25χρονης Ρουμάνας επιβλήθηκε στον τελικό των No. 2 του ταμπλό, Λέξι Στέβενς (Ολλανδία) και Ανίτα Βάγκνερ (Βοσνία) με 6-1, 6-1, έπειτα από 49 λεπτά αγώνα, και κατέκτησε τον τίτλο στη γειτονική μας χώρα.

Το ελληνορουμανικό δίδυμο κατακτά τον 3ο τίτλο του στα διπλά σε διοργανώσεις της ITF, μετά από δύο κατακτήσεις του 15αρι τουρνουά στο Μόναστιρ της Τυνησίας τον Χειμώνα, ενώ για την Σαπφώ είναι ο 14ος τίτλος της μέχρι σήμερα στην ITF.

Για να φτάσουν με επιτυχία μέχρι τέλους στο τουρνουά, αρχικά είχαν bye πρόκριση στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, ενώ στις “8” κέρδισαν τις Ιταλίδες Μπάρμπαρα Ντεσόιλς και Μαρσέλα Ντεσόιλς με 6-0, 6-2. Στα ημιτελικά επικράτησαν των Σάντρα Σαμίρ (Αίγυπτος) και Ικούμι Γιαμαζάκι (Ιαπωνία) με 6-0, 6-3.