Μέχρι τους “32” της Κύπρου οι Σκορίλας, Καλοβελώνης και Ξυλάς

Δεν κατάφεραν να προκριθούν στον 2ο γύρο του κυρίως ταμπλό στο ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Κύπρου οι Αλέξανδρος Σκορίλας, Μάρκος Καλοβελώνης και Γιάννης Ξυλάς, το οποίο διεξάγεται αυτές τις μέρες (8-14/5).

Ο Σκορίλας “λύγισε” από το No. 2 του ταμπλό, τον Πορτογάλο Γκονσάλο Ολιβέιρα, με 6-1, 6-1, και έμεινε εκτός συνέχειας, ενώ νωρίτερα ο Γιάννης Ξυλάς αντιμετώπισε τον Πιέτρο Μαρίνο, και ηττήθηκε με ανατροπή στα σετ, 6-7(3), 6-4, 6-1, μετά από 3(!) ώρες και 13 λεπτά αγώνα.

Μία μέρα πριν, και ο Μάρκος Καλοβελώνης αποκλείστηκε από τον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, μιας και έχασε από τον No. 7 του ταμπλό, Βλαντ Αντρέι Ντάνκου με 6-3, 1-6, 7-6(5), μετά από πολύωρη “μάχη”.

Αναφορικά με τα διπλά, μόνο ο Καλοβελώνης συμμετείχε, όμως αποκλείστηκε στους “16” του ταμπλό, έχοντας για παρτενέρ του τον Ντανιίλ Γκολούμπεφ. Οι No. 1 του ταμπλό ηττήθηκαν από τους Ρουμάνους Αντρέι Κουσέου και Σεμπάστιαν Γκίμα με 6-3, 6-3, και έμειναν εκτός προημιτελικών.