Davis Cup: Ήττα στο διπλό για τα αδέρφια Τσιτσιπά – Προβάδισμα οι Σλοβάκοι (vids)

Δεν τα κατάφεραν οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς στο κρίσιμο διπλό κόντρα στους Λούκας Κλάιν και Ίγκορ Ζελενάι, μιας και ηττήθηκαν με 6-3, 6-7(5), 6-4, μετά από δύο ώρες και 8 λεπτά αγώνα, και πλέον η Σλοβακία προηγείται με 2-1 της Ελλάδας, στο tie για το World Group I του Davis Cup.

Ήταν μία μεγάλη “μάχη” των τριών σετ, με τους Σλοβάκους να παίρνουν εύκολα το προβάδισμα νίκης στο πρώτο μέρος, αλλά η επιμονή των «TsitsiBros» οδήγησε το 2ο σετ να κριθεί στο tie-break, και εκεί με το πρώτο τους set point ισοφάρισαν για τη “γαλανόλευκη”.

Στο decider όμως το έμπειρο δίδυμο των Κλάιν και Ζελενάι βρήκαν το break που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη, και μάλιστα έκλεισαν την αναμέτρηση με ένα ακόμα, καθώς πια είχε χαθεί το μομέντουμ για το ελληνικό ζευγάρι. Οι Σλοβάκοι θέλουν μία νίκη ακόμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Επόμενο ματς είναι αυτό ανάμεσα στους δύο κορυφαίους των δύο χωρών, τον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Άλεξ Μόλτσαν, και έχει τον χαρακτήρα του «τελικού», μιας και σε περίπτωση που ηττηθεί ο No. 5 του κόσμου, τότε η σειρά θα ολοκληρωθεί και δε θα χρειαστεί 5ο ματς.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Davis Cup: Ήττα στο διπλό για τα αδέρφια Τσιτσιπά από τους Σλοβάκους”,”description”:”Davis Cup: Ήττα στο διπλό για τα αδέρφια Τσιτσιπά από τους Σλοβάκους”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8xNy8xMC80MF8xNl82NTA2ZDc5MDY4NzI4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT37S”,”uploadDate”:”2023-09-17T10:38:22.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvl4ks9o3zep”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Όσον αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο σετ τα αδέρφια Τσιτσιπά δεν ξεκίνησαν ιδανικά, καθώς υπέστησαν break με το “καλημέρα”, και εν συνεχεία οι Σλοβάκοι με άψογο σερβίς διπλασίασαν τη διαφορά (2-0).

Η απόσταση παρέμεινε ίδια μέχρι και το 8ο game, ώσπου στο 9ο και τελευταίο οι Κλάιν και Ζελενάι έκαναν νέο break, και επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα μέχρι εκείνο το σημείο (6-3).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Davis Cup: Το blooper του ματς στο διπλό – Έστειλε τη μπάλα άουτ από το… μισό μέτρο “,”description”:”Davis Cup: Το blooper του ματς στο διπλό – Έστειλε τη μπάλα άουτ από το… μισό μέτρο “,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8xNy8wOS8yNF8wOV82NTA2YzViOTcyMzFmLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT39S”,”uploadDate”:”2023-09-17T09:23:25.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvl2zih6hvsx”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Στο 2ο σετ οι Έλληνες τενίστες είχαν καλύτερη εικόνα στο κορτ του Παναθηναϊκού Σταδίου, και με άψογο σερβίς παρέμειναν στο ματς, ενώ απείλησαν και σε δύο περιπτώσεις για break, που τελικά δεν “καρποφόρησαν”.

Ωστόσο και οι Σλοβάκοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από το σερβίς τους, και το μας οδηγήθηκε στο tie-break, όπου μετά από 13 λεπτά αγώνα οι «TsitsiBros» επικράτησαν με επιμέρους σκορ 7-5, και ισοφάρισαν στο σετ (7-6(5).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Στοργική στιγμή | Ο Απόστολος αγκαλιάζει τους γιους του μετά το κρίσιμο δεύτερο σετ”,”description”:”Στοργική στιγμή | Ο Απόστολος αγκαλιάζει τους γιους του μετά το κρίσιμο δεύτερο σετ”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8xNy8wOS81M180N182NTA2Y2NhYjYzM2QxLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT46S”,”uploadDate”:”2023-09-17T09:53:22.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvl3mcevoiy9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Στο decider επικρατούσαν οι απόλυτες ισορροπίες ως το 6ο game, με την ελληνική πλευρά να έχει ένα ισχνό προβάδισμα ως τότε, μιας και σέρβιρε πρώτη. Στο αμέσως επόμενο game όμως, οι Σλοβάκοι εκμεταλλεύτηκαν το BP που τους δόθηκε και πήραν σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη (4-3).

Με άνετο service game έκαναν το 5-3, και “υπέγραψαν” τη νίκη τους στο φινάλε έχοντας στη διάθεσή τους 3 BP, ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς στο κέντρο του κορτ (6-3).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Η Πάολα Μπαντόσα στηρίζει τις προσπάθειες των αδερφών Τσιτσιπά “,”description”:”Η Πάολα Μπαντόσα στηρίζει τις προσπάθειες των αδερφών Τσιτσιπά “,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wOS8xNy8wOS81NF8wNl82NTA2Y2NiZTYyZDA4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT31S”,”uploadDate”:”2023-09-17T09:53:36.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cvl3mcenfe6x”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}