Φιναλίστ στο 15άρι του Ηρακλείου ο Σκορίλας!

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας πήρε τη 2η θέση στο μονό ανδρών, στην 1η εβδομάδα του ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Ηράκλειου της Κρήτης, που ολοκληρώθηκε σήμερα, Κυριακή (22/10).

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, ηττήθηκε στον τελικό από τον 19χρονο Νίκοντ Τζάκουντ με 6-2, 6-2.

Το Νο.7 στο ταμπλό και Νο.772 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, στον 1ο γύρο επικράτησε του Αυστριακού Τζόνας Τίνκερ με 6-2, 7-6 (1) και στον 2ο γύρο κέρδισε τον Γάλλο Μπένζαμιν Πιέτρι με 6-1, 6-3.

Στα προημιτελικά, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ολλανδού Σιντάν Ποντζοντικρόμο με 6-3, 6-2, ενώ για να περάσει στον τελικό νίκησε τον Βρετανό Στιούαρτ Πάρκερ, με 6-4, 6-3.

Αυτή ήταν η δεύτερη φορά στην καριέρα του, που ο Σκορίλας προκρίνεται σε έναν τελικό ITF Pro διοργάνωσης στα μονά.