Μέχρι τα ημιτελικά στο 15άρι του Ηρακλείου η Χριστοφή

Ως την 4άδα του ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Ηρακλείου της Κρήτης έφτασε η Ελένη Χριστοφή, ολοκληρώνοντας μία πολύ καλή αγωνιστική εβδομάδα. Η κορυφαία του ταμπλό έπαιξε πολύ καλό τένις στο Lyttos Beach και έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό.

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την 18χρονη Ρουμάμα, αλλά και No. 7 του ταμπλό, Κάρμεν Αντρέεα Ερέα, με 6-4, 5-7, 6-2, μετά από 2 ώρες και 51 λεπτά αγώνα στο χωμάτινο Court 12, μένοντας εκτός του αυριανού (Κυριακή 3/12) τελικού.

Για να φτάσει ως εδώ, η Χριστοφή κέρδισε πρώτα την 20χρονη τενίστρια από τη Σερβία, Νικόλ Πάλεσεκ, με 6-2, 6-1, ενώ στο ματς του δεύτερου γύρου επικράτησε της 20χρονης Ιταλίδας, και προερχόμενης από τα προκριματικά, Κιάρα Φορνασιερι, με 6-2, 6-3.

Στα ημιτελικά η Ελένη επιβλήθηκε της 24χρονης Ιταλίδας, αλλά και No. 6 του ταμπλό, Μαρία Βιτόρια Βιβιάνι, με 6-4, 6-3.