Australian Open: Εύκολα στους «16» ο Αλκαράθ, νίκες για Μεντβέντεφ, Ζβέρεφ και Νόρι (videos)

Ο Αλκαράθ στο Australian Open

Την πρόκριση για τη φάση των «16» του Australian Open πήρε άκοπα ο Κάρλος Αλκαράθ, μιας και είδε τον Σανγκ Γιούντσενγκ να εγκαταλείπει την αναμέτρηση στο τρίτο σετ. Ο 20χρονος Ισπανός ήταν μπροστά με 6-1, 6-1, και ο 18χρονος Κινέζος αναγκάστηκε να σταματήσει λόγω τραυματισμού.

Μετά από 66 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena ο No. 2 του κόσμου κέρδισε το 86% των πόντων του στο πρώτο σερβίς (18/21), πέτυχε 6 breaks σε 12 προσπάθειες, και δεν απειλήθηκε ποτέ από τον “λαβωμένο” αντίπαλό του. Υπέπεσε επίσης σε 12 αβίαστα λάθη, και είχε ένα διπλό σφάλμα.

Στον τέταρτο γύρο της Μελβούρνης θα αντιμετωπίσει τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς, που κατάφερε να επικρατήσει του No. 14 του ταμπλό, Τόμι Πολ, με 6-4, 3-6, 2-6, 7-6(7), 6-0 το Νο14, σώζοντας μάλιστα και 2 MP του Αμερικανού στο συγκλονιστικό tie break του τέταρτου σετ.

Στη συνέχεια της έβδομης ημέρας του πρώτου Major της χρονιάς, ο Κάμερον Νόρι έβγαλε εκτός συνέχειας τον Κάσπερ Ρουντ, σε ματς που διήρκησε τρεις ώρες και 3 λεπτά στην John Cain Arena. Ο Βρετανός κέρδισε με 6-4, 6-7(7), 6-4, 6-3, και πέρασε για πρώτη φορά στους «16» του Happy Slam.

Εκεί θα συναντήσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, που πήρε καθαρή νίκη απέναντι στον Άλεξ Μίτσελσεν με 6-2, 7-6(4), 6-2, μετά από μία ώρα και 59 λεπτά παιχνιδιού στη Rod Laver Arena. Στους «16» βρίσκεται και ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, που “καθάρισε” στα 3 σετ τον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (6-3, 6-4, 6-3).

Θα “μονομαχήσει” για μια θέση στην 8άδα με τον Πορτογάλο, Νούνο Μπόργκες, που έκανε την έκπληξη της ημέρας και νίκησε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 6-7(3), 6-4, 6-2, 7-6(6). Την πρόκριση πήραν επίσης οι Χούμπερτ Χουρκάτς και Αχτσούρ Καζούρ, που θα αναμετρηθούν στην επόμενη φάση.

Ο Πολωνός κέρδισε τον Ούγκο Αμπέρ με ανατροπή στα σετ (3-6, 6-1, 7-6(4), 6-3), ενώ ο No. 122 της παγκόσμιας κατάταξης συνεχίζει το ονειρεμένο του ντεμπούτο στη διοργάνωση, πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη του στο κυρίως ταμπλό, απέναντι στον Ταλόν Χρίσκπουρ (6-3, 6-3, 6-1).