Australian Open: Η Νόσκοβα σόκαρε τη Σφιόντεκ, στις «16» Ζενγκ και Αζαρένκα (videos)

Η Σφιόντεκ στο Australian Open

Την έκπληξη του Australian Open έκανε η Λίντα Νόσκοβα! Η 19χρονη Τσέχα κέρδισε την Ίγκα Σφιόντεκ με ανατροπή στα σετ (3-6, 6-3, 6-3), και πέρασε στις «16». Μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά αγώνα στη Rod Laver Arena, η No. 1 του κόσμου ηττήθηκε και έμεινε εκτός τέταρτο γύρου για πρώτη φορά μετά το 2019.

Τέλειωσε το ματς με 34 winners έναντι των 35 της Νόσκοβα, είχε 4 άσους ενώ η Τσέχα σταμάτησε στους 10, και υπέπεσε σε 33 αβίαστα και ένα διπλό σφάλμα. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Ελίνα Σβιτολίνα, που νίκησε εύκολα την Βικτορίγια Γκόλουμπιτς με 6-2, 6-3 σε 64 αγωνιστικά λεπτά.

Νωρίτερα, η Γελένα Οσταπένκο δεν τα κατάφερε απέναντι στην Βικτόρια Αζαρένκα (6-1, 7-5), και έμεινε εκτός της φάσης των «16», ενώ δύσκολη πρόκριση στα 2 σετ πανηγύρισε η Γαζμίν Παολίνι, που έκαμψε την αντίσταση της Άννα Μπλίνκοβα μέσα σε μία ώρα και 26 λεπτά στην Kia Arena (7-6(1), 6-4)

Η Όσιαν Ντοντίν πήρε τον γαλλικό “εμφύλιο” απέναντι στην Κλάρα Μπουρέλ (6-2, 6-4), η Κίνγουεν Ζενγκ συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της κόντρα στην συμπατριώτισσά της, Γιαφάν Γουάνγκ (6-4, 2-6, 7-6(8), η Νταγιάνα Γιαστρέμσκα επικράτησε της Έμα Ναβάρο με 6-2, 2-6, 6-1, και η Άννα Καλίνσκαγια της Σλοάνε Στέφενς με 6-6(8), 6-1, 6-4.