Πρώτη νίκη για την Σακελλαρίδη στο 50άρι τουρνουά της Ινδίας

Ιδανική αρχή για την Σαπφώ Σακελλαρίδη στο ITF Pro τουρνουά των 50.000 δολαρίων της Ινδίας, που νίκησε στην πρεμιέρα της και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο. Παράλληλα, η 20χρονη Ελληνίδα θα αγωνιστεί και στα διπλά της διοργάνωσης, με στόχο την τελική 8άδα.

Στα μονά, η Σακελλαρίδη έπαιξε κόντρα στην 31χρονη Ινδή, και No. 7 του ταμπλό, Ανκίτα Ράινα, και επιβλήθηκε με ανατροπή στα σετ, 3-6, 6-3, 6-2, μετά από μία ώρα και 56 λεπτά αγώνα στο Court 1.

Μέτρησε τρεις άσους και 5 διπλά λάθη, ενώ είχε και 67% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς. Μετουσίωσε σε break 7/10 ευκαιρίες της, ενώ κατάφερε να αποσοβήσει τις μισές ευκαιρίες της αντίπαλής της (5/10).

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την 19χρονη Ρουμάνα, Άνκα Αλεξία Τοντόνι, με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά. Στα διπλά θα συνεργαστεί με την 29χρονη Ινδή, Πραθάνα Γ. Θομπάρε, και μαζί θα αντιμετωπίσουν τις επίσης Ινδές, Ισβάρι Ματέρε και Μαντουρίμα Σαβάντ.