Τρίτη νίκη και ημιτελικά για τον Σακελλαρίδη στο 15άρι της Ταϊλάνδης!

Ο Σακελλαρίδης στην Κίνα

Συνεχίζει το νικηφόρο σερί του ο Στέφανος Σακελλαρίδης στο ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Ταϊλάνδης. Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας πέτυχε την τρίτη διαδοχική του νίκη και εξασφάλισε την παρουσία του στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα, ο No. 2 της Ελλάδας επικράτησε του 27χρονου Ελβετού, Λούκα Καστελνουόβο, με 6-3, 7-6(3), μέσα σε μία ώρα και 44 λεπτά αγώνα στο Court 5. Είχε 9 άσους, ένα διπλό λάθος, 78% σε κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς (31/40), και 61% από το δεύτερο (19/31).

Δεν απειλήθηκε ποτέ με BP στο παιχνίδι, ενώ ο ίδιος έφτασε 8 φορές κοντά στο break, αλλά μόλις μία φορά ευτύχησε να το πραγματοποιήσει, γεγονός που του έδωσε και το πρώτο σετ. Το δεύτερο κρίθηκε στις λεπτομέρειες του tie-break, όπου ο No. 2 του ταμπλό ήταν πιο ψύχραιμος και επικράτησε.

Για να φτάσει ως εδώ κέρδισε πρώτα τον 29χρονο Κορεάτη, Γεονγκσέοκ Γεόνγκ, με 6-1, 6-3, μετά από μία ώρα και 30 λεπτά παιχνιδιού, ενώ στο δεύτερο γύρο επικράτησε του 23χρονου Κινέζου, Λίνανγκ Σιάο, με 7-6(1), 7-5, μετά από μία ώρα και 56 λεπτά αγώνα.

Στην 4άδα θα παίξει με τον 26χρονο Κινέζο, και No. 3 του ταμπλό, Ζίε Κούι, που κατάφερε να επιβληθεί του 19χρονου Ταϊλανδού, Μάξιμους Τζόουνς, με 7-5, 7-6(4). Αγωνίστηκε και στα διπλά ο Σακελλαρίδης, έχοντας για παρτενέρ του τον 25χρονο Κορεάτη, Ντούκχι Λι, αλλά έχασαν από τον πρώτο γύρο