Τσιτσιπάς: Χαρούμενος από το 2-0 και την πρόκριση (video)

Ο Τσιτσιπάς στο Los Cabos

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για τη νίκη 2-0 σετ επί του Φλάβιο Κομπόλι και την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά του Ακαπούλκο.

Αναλυτικά όσα είπε μετά τη νίκη του:

«Η πρώτη σκέψη είναι να προσπαθήσω να κερδίσω τουλάχιστον έναν πόντο ακόμα, δεν είναι εύκολο βουνό να ανεβείς, όταν είσαι πίσω με 2-5 και έχεις τον αντίπαλο να σερβίρει δύο φορές. Ήταν ένα απίστευτο comeback σε αυτό το σημείο του αγώνα, με το μομέντουμ να αλλάζει τόσο γρήγορα. Δεν είναι κάτι που περιμένεις όταν έχεις σερβίρει για τη νίκη, υπάρχει αμφιβολία στο μυαλό σου. Σε αυτό το σημείο κατάφερα να συγκροτηθώ και αρνήθηκα να πάω σε τρίτο σετ, που ήταν πολύ σημαντικό

Προπόνηση, προσπάθεια να μείνεις ήρεμος σε αυτές τις καταστάσεις. Παίζεις με παίκτες που κυριολεκτικά δεν έχουν τίποτα να χάσουν και δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό απέναντί σου. Οι προσδοκίες είναι για σένα σε αυτά τα ματς, πρέπει να μείνεις ήρεμος και να αντιμετωπίσει κάθε κατάσταση σαν να έχεις απέναντί σου έναν τοπ παίκτη».