Ευρωπαϊκό Νέων: Ολοκληρώθηκε η δράση στο Τορμπόλε (vid)

Στη λίμνη Γκάρντα της Ιταλίας έπεσε η αυλαία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στο χώρο του iQ Foiling.

Με νέα μορφή διεξαγωγής όπου ο νικητής τα παίρνει όλα ο τελικός των καλύτερων τεσσάρων είδε την κορυφή να αλλάζει στις τρεις από τις τέσσερις κατηγορίες, Η Τσέχα Κριστίνα Πονόσοβα έριξε από την κορυφή την Ιταλίδα Κάρλα Κολασάντο στην U19 ενώ η 15χρονη ντοπια, η Μεντέα Φαλτσιόνι πήρε τον τίτλο στην U17.

Στην U19 των ανδρών ο Αυστραλός Χάρι Τζόινερ που ήταν πρωτοπόρος όλη την εβδομάδα είδε τον Ιταλό Φεντερίκο Πιλιόνι να τον προσπερνά στον αγώνα μεταλλίων, σε μία κατηγορία που ο Κύπριος Ιάκωβος Χριστοφίδης κατέλαβε την 23η θέση, ενώ στην U17 ο Ισραηλινός Πέλεγκ Ράτζουαν επικράτησε στην ισοβαθμία του Γάλλου Κιλιάν Μανχαγιάλ. Από ελληνικής πλευράς ο Δημήτρης-Ευάγγελος Μωραϊτης πήρε την 130η θέση σε σύνολο 153 αθλητών.