Χρυσό μετάλλιο ο Τσορτανίδης στο Τόρμπολε (pic)

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λεωνίδας Τσορτανίδης στον μεγάλο διεθνή αγώνα στα iQFOiL στο Τόρμπολε της Ιταλίας, όπου μετείχαν μεγάλα ονόματα της κλάσης.

Πρόκειται για μια σειρά αγώνων της ολυμπιακής κατηγορίας στην οποία παίρνουν μέρος πολύ γνωστά ονόματα των iQFOiL. Ο Τσορτανίδης, λοιπόν, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση και να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Έγιναν 12 ιστιοδρομίες και ο ιστιοπλόος του Ν.Ο Ανδρου τερμάτισε 6, 12, 7, 8, 5, 5, 7, 3, 5, 5, 29 και 3.

Από την αρχή μέχρι το τέλος της διοργάνωσης ο Λ. Τσορτανιδης ήταν σταθερός και απέναντι σε σπουδαίους αντιπάλους έδειξε το υψηλό του επίπεδο. Συνολικά έτρεξαν 28 σκάφη από 16 χώρες.

Στον ίδιο αγώνα έλαβε μέρος και ο πολύπειρος Βύρωνας Κοκκαλάνης, ο οποίος πήγε αρκετά καλά και τερμάτισε στην 7η θέση. Τα πλασαρίσματά του του ήταν 2, 7, 16, 20, 10, 10, 5, 29, 29, 9, 11 και 11 αντίστοιχα.