Κύπελλο Σπάθης Α/Γ: Χρυσό μετάλλιο για Καφαταρίδη και Κεφαλά

Ο Δημήτρης Καφαταρίδης στους άνδρες και η Κωνσταντίνα Κεφαλά στις γυναίκες αναδείχθηκαν Κυπελλούχοι Ελλάδος στην σπάθη στους αγώνες που φιλοξένησε το ΟΑΚΑ.

Ο Καφαταρίδης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) κατέκτησε το κύπελλο μετά από νίκες με 15/12 στον ημιτελικό κόντρα στον Θωμά-Αβραάμ Γρόλλιο (Άρης Θεσσαλονίκης) και με 15/9 στον τελικό κόντρα στον Γκυ-Γιώργο Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με τον Γρόλλιο ανέβηκε ο Γιάννης Πρίφτης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) που ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Λεωτόν με 15/11.

Η 18χρονη Κεφαλά (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) επικράτησε της Δέσποινας Κωνσταντακοπούλου (ΟΣΦΠ) στον ημιτελικό με 15/8 και της Μαριλένας Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ) στον τελικό με 15/10. Χάλκινο μετάλλιο πέρασε στο λαιμό της και η Κλαίρη Μπένου (ΑΟΟ Αρίστων Παιανίας) που ηττήθηκε με 15/14 στον ημιτελικό από τη Γαζεπίδη. Η Κεφαλά ξεκίνησε τη χρονιά με το δεξί αφού μία εβδομάδα νωρίτερα κατέκτησε και το πρώτο κύπελλο σπάθης της κατηγορίας νέων γυναικών (U20).

Σύμφωνα με τα κριτήρια επιλογής που έχει ανακοινώσει η ΕΟΞ, την πρόκριση στο προ-Ολυμπιακό ευρωπαϊκό τουρνουά θα πάρει ο πρώτος της πανελλήνιας κατάταξης ανδρών και γυναικών σε κάθε όπλο, με εξαίρεση τη σπάθη γυναικών που αναμένεται να υπάρχει ελληνική εκπροσώπηση μέσω παγκόσμιας κατάταξης.