Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους ασκήσεως: Πρόκριση στο κυρίως ταμπλό των “64” για την Κοντοχριστοπούλου

Η Κοντοχριστοπούλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους ασκήσεως

Στο κυρίως ταμπλό των “64” στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξίφους ασκήσεως, που διεξάγεται στο Παρίσι, πέρασε η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου.

Η Ελληνίδα ξιφομάχος στον κρίσιμο αγώνα κόντρα στην Κινέζα Γιούτινγκ Γουανγκ (FIE No78) επικράτησε με 15/12 και πλέον περιμένει να δει ποια θα είναι η αντίπαλός της το Σάββατο (13/1).

Νωρίτερα, με μεγάλη ψυχραιμία απέκλεισε στον καθοριστικό τελευταίο πόντο (15/14) τη Ρωσίδα Μάρτα Μαρτιάνοβα.

Η 25χρονη Ρωσίδα έχει κατακτήσει στην καριέρα της ένα αργυρό και ένα χάλκινο σε Grand Prix ξίφους ασκήσεως γυναικών και ήταν μία από τις αθλήτριες της ρωσικής ομάδας που κατέκτησε το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο Τόκιο.

Αντιθέτως, η Πολωνή Μαρτίνα Γιελίνσκα έβαλε στοπ στην καλή πορεία της Μαρίας Στάμος με 15/8. Η Ελληνίδα κατέκτησε την 139η θέση συνολικά σε μία διοργάνωση υψηλότατου επιπέδου.