Μπάγερν Μονάχου – Ολυμπιακός 72-76: Νίκη πλέι-οφ με clutch Πετρούσεφ και “Λάρε”

Ο Ουίλιαμς-Γκος σε μία προσπάθειά του από τον αγώνα του Ολυμπιακού στο Μόναχο εναντίον της Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός έβγαλε με επιτυχία το… γερμανικό νούμερο της εβδομάδας αφού μετά την Άλμπα νίκησε και τη Μπάγερν στο Μόναχο μετά από άκρως απαιτητικό ματς και πλέον βλέπει ανοιχτό τον τρόμο της 6αδας της Ευρωλίγκα!

Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 7 πόντους διαφοράς (44-37) στην 3η περίοδο βρήκαν αρχικά με τον τρομερό Γουόκαπ και στο φινάλε με καθοριστικά καλάθια από Πετρούσεφ και Λαρεντζάκη τις λύσεις που τους έδωσαν την υπερπολύτιμη νίκη.

Στο τέλος της ημέρας ο Ολυμπιακός πέρασε από μία ζόρικη έδρα και το κυριότερο το έκανε δίχως τους δύο τραυματίες ψηλούς του Φαλ και Πετρούσεφ, με τον Κάνααν εκτός ματς από την άμυνα της Μπάγερν να μένει άποντο και τον Πίτερς να παίζει μόλις 20 λεπτά!

Από τα πρώτα λεπτά της η αναμέτρηση φάνηκε ότι θα πήγαινε στη δύναμη και στη στόχευση των δύο ομάδων να “χαλάσει” η μία το παιχνίδι της άλλης. Ο Ολυμπιακός με τη… νέα του πεντάδα με Μπραζντέικις και Ράιτ σε αυτή προτίμησε το 5 εναντίον 5 και με τις… μπούκες του Λιθουανού δικαιώθηκε διπλά.

Λύκος” Μπραζντέικις

Ο “Μπραζ” έβαλε τρία καλάθι και φάουλ στα πρώτα 8 λεπτά της περιόδου και πήρε προβάδισμα 9-13 με τον Λιθουανό μάλιστα να φορτώνει με την αυταπάρνηση και θάρρος του τον Ιμπάκα με δύο φάουλ. Όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε την απαιτούμενη σταθερότητα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η Μπαγερν με τον αντικαταστάτη του Ιμπάνακ, τον διεθνή Γερμανό Μπονγκά αντέδρασε και προηγήθηκε 14-13 με τον Ράιτ να φορτώνεται με 2 φάουλ. Η απάντηση ήρθε για τους ερυθρόλευκους με τον Πίτερς για το 14-18 στο τέλος της περιόδου αλλά τα σκαμανεβάσματα συνεχίστηκαν.

Ο Μπονγκά έκανε το 19-18 στο 12ο λεπτό με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν λύσεις στο πρόσωπο του Ουίλιαμς-Γκος για το 22-23. Σειρά για τη Μπάγερν πήρε όμως ένας ακόμη παγκίτης, ο Ελάιας Χάρις ο οποίος με τα επιθετικά του ριμπάουντ εξέθετε συνεχώς την άμυνα του Ολυμπιακού βάζοντας μάλιστα και 9 πόντους σε μόλις 6 λεπτά συμμετοχής για το 27-26 στο 14’16’’.

Αδικαιολόγητα λάθη

Κάπως έτσι κύλησε και το υπόλοιπο του ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να παίρνει μεν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-31) με τρίποντο του Παπανικολάου στο 17’17’’ αλλά τα φτηνά λάθη του Μήτρου-Λονγκ και μάλιστα μετά από τάιμ-άουτ του Μπαρτζώκα μετέτρεψαν το 33-35 σε 38-35 από buzzer τρίποντο του Ουέιλερ-Μπαμ κάνοντας, δικαίως, έξαλλο τον Έλληνα τεχνικό.

Οι ερυθρόλευκοι παρά την επιστροφή της βασικής τους πεντάδας στην 3η περίοδο δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό κυρίως λόγω της φοβερής άμυνας του Μπολμάρο που είχε εξαφανίσει τον Κάνααν αλλά και της κυριαρχίας του βετεράνου Σερζ Ιμπάκα σε άμυνα και επίθεση απέναντι στον πρωτάρη Ράιτ. Ο Κονγκλολέζος με προσωπικές ενέργειες έκανε το 44-37 23’15’’ με τον Ολυμπιακό εγκλωβισμένο να έχει βάλει όλο κι όλο ένα καλάθι στα πρώτα 4,5 λεπτά.

Επιστροφή από το -7

Ο Μπαρτζώκας απέσυρε τον αόρατο Κάνααν και με δύο καλές άμυνες ο Ολυμπιακός μείωσε 44-41 και στη συνέχεια με πέντε σερί πόντους του Τόμας Γουόκαπ πήρε το προβάδισμα με 47-48 για πρώτη φορά μετά το 18ο λεπτό δίνοντας την ευκαιρία για πανηγυρισμούς από τους περίπου χίλιους Έλληνες που βρέθηκαν στο BMW Park.

Έτσι το δεκάλεπτο με δύο καλάθια από τον Πετρούσεφ που ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικός από τον Ράιτ επιθετικά βρήκε τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 51-54 αλλά κυρίως να έχει ξεπεράσει το κακό του πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου που τον είχε φέρει στο -7.

Γουόκαπ από τα παλιά

Το προβάδισμα αυτό έδωσε στην ελληνική ομάδα την απαραίτητη ώθηση να μπει στην 4η περίοδο με περίσσια αυτοπεποίθηση και τον Γουόκαπ να συνεχίζει το ρεσιτάλ του. Ο Αμερικανός συμμετείχε είτε σκοράροντας είτε πασάροντας και στους 21 συνεχόμενους πόντους του Ολυμπιακού (!) που από το εις βάρος του 44-39 βρέθηκε στο υπέρ του 51-60 στο 32ο λεπτό και όλα αυτά δίχως να κάνει ούτε μισό λάθος!

Όμως η Μπάγερν δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει από τόσο νωρίς στο ματς. Με τον Ιμπάκα αρχικά και τρίποντο του Φρανσίσκο μείωσε στον πόντο (59-60) και μάλιστα πολύ γρήγορα με σε΄ρι 8-0 (34’). Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 5-0 (59-65) με τρίποντο του ΜακΚίσικ και με νέα τρίποντη βόμβα του Λαρεντζάκη πήρε αέρα 6 πόντων (62-68) 4,5 λεπτά πριν το φινάλε.

Άμυνες νίκης

Οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα από τους Φρανσίσκο και Λούτσιτς παρέμενε σε απόσταση βολής )65-68) με τον Ολυμπιακό μάλιστα να παίζει δίχως τους Γουόκαπ, Μπραζντέικις και Πιτερς στο παρκέ! Ο Ουίλιαμς-Γκος έδωσε μια λύση για το 65-70 αλλά ο Ιμπάκα μείωσε 67-70 (37’). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Πετρούσεφ με 2/2 βολές έκανε το 67-72 (38’). Ο Σέρβος μάλιστα πήρε και το ριμπάουντ στο άστοχο τρίποντο του Λούτσιτς (38’20’’).

Ο Ουίλιαμς-Γκος απέτυχε να “τελειώσει” το ματς αφού αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τον Φρανσίσκο μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό να μειώνει 69-72. Ο Γουόκαπ που είχε επιστρέψει στην 5αδα αστόχησε στα 37’’ και έδωσε μία τελευταία ευκαιρία στη Μπάγερν. Ο Ομπστ όμως πήρε ένα βιαστικό και άστοχο τρίποντο και ο Πετρούσεφ στα 9’’ έγραψε το 69-74. Ο Φρανσίσκο στα 4’’ με γρήγορο τρίποντο μείωσε 72-74 με τον Λαρεντζάκη στα 4’’ να κερδίζει βολές στην επαναφορά και με 2/2 βολές να γράφει το τελικό 72-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Ουέιλερ-Μπαμπ 6 (1/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 18 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Έντουαρντς 2 (0/7 σουτ, 2 λάθη), Γκιφάι 4 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ράντοντσιτς, Μπονγκά 4 (2/2 δίποντα), Μπομάρο 1 (0/5 δίποντα, 4 ασίστ), Λούτσιτς 8 (2/5 τρίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Ομπστ (0/4 σουτ), Ιμπάκα 18 (7/11 δίποντα, 7-1 ριμπάουντ, 2 τάπες), Χάρις 9 (4/4 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόακπ 16 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 8 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 8 (4/7 δίποντα),Ράιτ 2 (1/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Κάνααν (0/4 σουτ), Λαρεντζάκης 8 (2/4 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ (2 λάθη), Παπανικολάου 5 (2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 3-2 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 14 (6/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα)