Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77: Τελικώς (αιώνιος) τελικός (video)

Ο Τόμας Γουόκαπ με αντίπαλο τον Κάουαν από τον 2ο ημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο για να επιβάλλει τον νόμο του τον οποίο ο Προμηθέας… αμφισβήτησε με τον Ρέινολντς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε όλο τον αγώνα στην άκρη του μυαλού τους τον τελικό της Κυριακής, τον “αιώνιο” τελικό με τον Παναθηναϊκό για 11η φορά στους 49 του θεσμού. Προσπάθησαν να σπαταλήσουν τις λιγότερες δυνατές δυνάμεις και τελικά πήραν αυτό που ήθελαν, δηλαδή την πρόκριση σε 3ο σερί τελικό του Κυπέλλου.

Για τον Ολυμπιακό θα είναι ο 21ος τελικός στην ιστορία της διοργάνωσης (12ος από το 2000 και μετά) και θα προσπαθιήσει να κατακτήσει το 12ο τρόπαιο στην ιστορία του, και 3ο συνεχόμενο μετά από αυτά του 2022 και 2023 κάτι που στο παρελθόν, δηλαδή τουλάχιστον τρία σερί Κύπελλα είχαν “σηκώσει” Ολυμπιακός (1976-78), Άρης (1987-1990) και Παναθηναϊκός (2005-2009 και 2012-2016).

Με εμφανή πρόθεση να καταναλώσει την απολύτως απαραίτητη ενέργεια προκειμένου να έχει αρκετές δυνάμεις για τον τελικό της Κυριακής εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό ήταν ορατό από τη γλώσσα του σώματος των παικτών του. Βιαστικές επιλογές κυρίως σε σουτ τριών πόντων, όχι ιδιαίτερη ενέργεια στην άμυνα παρότι ο Προμηθέας έβαλε μόλις 2 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά από τη δική του αστοχία.

Οι ερυθρόλευκοι παρά τα 1/4 τρίποντα προηγήθηκαν 9-2 και απάντησαν στην πρώτη μείωση του σκορ από τον Χέιλ (11-10 στο 5’30’’) με 8-0 σερί που τους έδωσε αέρα 9 πόντων (19-10 στο 7’46’’) και δέκα λίγο αργότερα (23-13) αν και συνέχιζαν να τα… σπάνε στα τρίποντα (1/8).

Τρίποντος εκτελεστής

Ο Προμηθέας έκλεισε την 1η περίοδο με 15 πόντους όλους από τα χέρια Κάουαν και Χέιλ (10 και 5 αντίστοιχα) αλλά στη 2η περίοδο βρήκε στο πρόσωπο του φόργουορντ Ρέινολντς τον έξτρα σκόρερ που χρειαζόταν για να γίνει ανταγωνιστικός. Ο Αμερικανός σουτέρ ζεστάθηκε με δύο γρήγορα τρίποντα για το 25-23 και έκλεισε το δεκάλεπτο σκοράροντας 14 από τους 21 πόντους της ομάδας του προκαλώντας διαρκή ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Μάλιστα με 5 σερί πόντους του έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα της Πάτρας το προβάδισμα στο σκορ με 29-30 (15’30’’) με τον Ολυμπιακό να ψάχνεται έχοντας στο παρκέ τη 2η πεντάδα του, να υποπίπτει σε πολλά λάθη (7, τα 3 από τον Πετρούσεφ) και να συνεχίζει να είναι άστοχος στα τρίποντα.

Ανάκαμψη με Πετρούσεφ, Κάνααν

Τελικά, κάτι τα 2/2 τρίποντα του Πετρούσεφ (όλος ο υπόλοιπος Ολυμπιακός είχε 2/10), κάτι η επιστροφή του Παπανικολάου που νοικοκύρεψε την άμυνα και μερικά καλάθια του Γουόκαπ διαμόρφωσαν το 40-36 του ημιχρόνου με τον Προμηθέα πάντως να στέκεται κάτι παραπάνω από αξιοπρεπώς στο παρκέ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τον Προμηθέα να έχει κολλήσει σαν… τσιμπούρη στην πλάτη του Ολυμπιακού και να βρίσκει έξτρα λύσεις από τον Ετσενίκε (42-42) και τους ερυθρόλευκους να απαντάνε με 5-0 με τον Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα με το πρώτο του τρίποντο στο ματς έδωσε το έναυσμα για ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού που με απανωτές καλές άμυνες ξέφυγε 58-45 ακριβώς στα μισά της 3ης περιόδου με επιμέρους 16-2!

Ροτέισον ενόψει τελικού

Κάπου εκεί με τον Ολυμπιακό να δείχνει στον αντίπαλό του ποιος είναι το αφεντικό και να ξεφεύγει με 18 πόντους διαφορά (70-52) με καλάθια του Πίτερς λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου (70-55) ο νικητής ουσιαστικά είχε ξεκαθαρίσει με τον (υπερβολικά εκνευρισμένο από τα σφυρίγματα των διαιτητών) Μπαρτζώκα να κάνει το… επιβαλλόμενο ενόψει τελικού ροτέισον σε όλους τους παίκτες.

Παρόλα αυτά η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (81-64 στο 33’30”) με τον ρυθμό του αγώνα να ανοίγει και τις δύο ομάδες απλά να παίζουν δίχως ιδιαίτερη αμυντική ένταση και το σκορ να ανεβαίνει.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκα 10 (4/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 10 (4/4 δίποντα), Κάνααν 8 (5/5 βολές, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ν.Μήτρου-Λονγκ 7 (3/4 βολές, 2/5 σουτ, 5 ασίστ), Φαλ 11 (1/4 βολες, 5/5 δίποντα, 4-2 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 8 (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 15 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2-2 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 19 (3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Κάουαν 20 (8/9 βολές, 5/10 σουτ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 2 (3 ριμπάουντ), Πλώτας, Κόνιαρης 4, Μπαζίνας, Πάπας 7 (1/5 τρίποντα), Κόφι 4 (2/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ετσενίκε 10 (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 3-2 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης, Χέιλ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ)