ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΠΑΟΚ 18-19: Προβάδισμα για τον «Δικέφαλο» με “λύτρωση” στο φινάλε

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ με σκορ 18-19, σκοράροντας το “λυτρωτικό” τέρμα 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με την οποία κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών με τον ΟΦ Νέας Ιωνίας.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έσπασε την έδρα του πρωτοπόρου της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια του Ελληνικού πρωταθλήματος, και έχει την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά στις νίκες στον 2ο τελικό στη Θεσσαλονίκη, την Τετάρτη 26/4.

Τόσο η Νέα Ιωνία, όσο και ο ΠΑΟΚ είχαν δύο σοβαρές απώλειες. Για τις γηπεδούχες δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού η διεθνής αριστερή εξτρέμ, Χρήστα Στουγιαννίδου, και για τις φιλοξενούμενες η απώλεια προέκυψε στο ξεκίνημα του ματς, καθώς μόλις στο 4’ η διεθνής πλέι μέικερ και αρχηγός, Μαρία Χατζηπαρασίδου, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, καθώς σε εκτέλεση πέναλτι χτύπησε με την μπάλα το πρόσωπο της Κεπεσίδου.

Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν 2-7 στο 20’, με τη Νέα Ιωνία να μειώνει 7-9 στο ημίχρονο και να πλησιάσει στο γκολ (8-9) στο 32’.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ξέφυγε και πάλι με +4 (12-16 και 13-17) στο 49’, αλλά οι Κυπελλούχες Ελλάδος με κορυφαία την Κεπεσίδου που είχε φοβερές επεμβάσεις και δύο γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο ισοφάρισαν 17-17 στο 52’

Οι δύο τερματοφύλακες σταμάτησαν πολλά σουτ με το σκορ να μην αλλάξει για αρκετά λεπτά, μέχρι το 57:53 όταν η Ντίας έκανε το 17-18. Η Κμίροβα ισοφάρισε στην επόμενη επίθεση για τον 18-18 στο 59:22 με την Ντίας ξανά να σημειώνει το γκολ της νίκης με φοβερή ατομική ενέργεια στο 59:52 για το τελικό 18-19.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 2-4, 3-7, 4-8, 7-9 (ημχ), 10-12, 12-14, 12-15, 15-17, 17-17, 18-19

ΟΦΝΙ (Μπούνας): Μ. Κεπεσίδου 2, Μανιά 1, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 7, Κρίνιτς 4, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Μπόγιανιτς, Μυλωνά, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Σεβδίλη 3, Γκόμες 3, Ζενελι, Μποριζόφσκα 1, Νταμπέφσκα 1, Τομάσεβιτς, Ριμπέιρο Ντίας 3, Μπουράτο 5, Ζυγούρα, Γρκμπάβσεβιτς.

Διαιτητές: ΦωτακίδηςΚινατζίδης, Κόκκινη: 4’ Χατζηπαρασίδου (δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα:4-7, Πέναλτι: 4/4-4/7

*Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση 3 λεπτών γιατί στον προαύλιο χώρο του κλειστού και συγκεκριμένα πίσω από το τέρμα, στην πόρτα που βρίσκεται δίπλα σε αυτό, έπεσε κροτίδα και αισθάνθηκε ζαλάδα ο διαιτητής γραμμής.