Ολυμπιακός-Δούκας 28-27: Κυπελλούχοι Ελλάδος οι “ερυθρόλευκοι” για 3η φορά στην ιστορία τους

Αποστολή Ναύπλιο,

Το 3ο Κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο 19ο Final-4 Ανδρών Λουξ στο Ναύπλιο, μετά από ένα ματς “θρίλερ” κόντρα στον Δούκα που κρίθηκε στην παράταση. Εκεί, οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν του ΑΣΕΔ με 28-27 και πανηγύρισαν τον τίτλο.

Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού (59.20), ο Παπαδόπουλος από 21-21 πήγε το ματς σε 22-21, όμως όταν το παιχνίδι έληξε και μετά από χρήση Video Challenge ο Δούκας πήρε πέναλτι και ευστόχησε με το ματς να οδηγείται στην παράταση, όπου νικητής ήταν ο Ολυμπιακός.

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Τόμας Μπάουερ, όπου ήταν καθοριστικός σε πολλά σημεία του αγώνα με τις επεμβάσεις του.

Ο Μοντόρο του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό τέρμα (1-0). Ο Πάνου ισοφάρισε σε άδειο τέρμα μετά από λίγα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες απαντούσαν απευθείας η μία στο γκολ της άλλης προσφέροντας ένα πολύ ωραίο θέαμα (5-5). Εκπληκτικός ήταν για άλλη μια φορά ο Τόμας Μπάουερ των Πειραιωτών, έχοντας τρεις συνεχόμενες αποκρούσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” λίγο αργότερα πήγαν στο +3 (9-6), όμως ο Δούκας λίγο πριν το τέλος έφτασε στο ένα γκολ τη διαφορά (12-11). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 13-12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το “δεξί” με την επιστροφή (14-12), όμως ο Δούκας με δύο συνεχόμενα γκολ από Παγιάτη και Τσακουρίδη ισοφάρισε (14-14). Αργότερα, οι Πειραιώτες απάντησαν στο γκολ του Παναγιώτου (15-15) και πήραν το προβάδισμα (16-15). Με συνεχόμενες επιθέσεις και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +2 (18-16), όμως ο Δούκας έφερε το ματς στα ίσα με Γιάντσα και Τζηρά (18-18). Αργότερα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 3-0 και προσπέρασαν (19-20). Στα τελευταία λεπτά το ματς εξελίχθηκε σε “θρίλερ” με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν στο 27ο λεπτό (21-21). Ο Παπαδόπουλος σκόραρε σε καθοριστικό σημείο διαμορφώνοντας το 22-21, με τον Δούκα να ισοφαρίζει με πέναλτι σε 22-22 με τον Στεφανίδη κατόπιν διαβούλευσης των διαιτητών. Έτσι, το ματς πήγε σε παράταση.

Ο Χαριτωνίδης του Δούκα έκανε το 22-23 στο ξεκίνημα της παράτασης, ενώ ο Παπαδόπουλος απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 23-23 για τον Ολυμπιακό. Λίγο αργότερα, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα 24-23 με τον Σλαβούλιτσα που σκόραρε σε κενή εστία. Οι τυπικά γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάβισμά τους σε 25-23, με τον Παπαδόπουλο να “χτυπά” ξανά.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο, οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (27-25), με τον Στεφανίτση να κάνει το 27-26. Τελικά, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28-27 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12(ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.α.), 25-23, 28-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης 5, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 60’ Μπάγιος (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-2/4