Παγκόσμιο Νέων, Σλοβενία-Μαρόκο 39-21: Εύκολη επικράτηση των Σλοβένων

Εύκολη επικράτηση της Σλοβενίας επί του Μαρόκο με 39-21 (ημίχρονο 17-10), η οποία της δίνει τη δυνατότητα να παίξει με την Νορβηγία για μια από τις θέσεις 17-21, ενώ το Μαρόκο θα παίξει με τη Σαουδική Αραβία για τις θέσεις 21-24, στο πλαίσιο της διεξαγωγής του Παγκόσμιου πρωταθλήματος Νέων U21.

Η Σλοβενία με ενορχηστρωτή τον Μίκλαβεκ (MVP του αγώνα) ήταν πολύ καλή, και νίκησε με μεγάλη διαφορά, χωρίς να αφήσει περιθώρια στους τυπικά φιλοξενούμενους. Από την άλλη, η Νορβηγία επικράτησε της Σαουδικής Αραβίας με 35-22, σε μία εξίσου ίδια παράσταση για έναν ρόλο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νορβηγία προηγήθηκε με 15-11 παίζοντας αρκετές επιθέσεις με 7 παίκτες γηπέδου. Η Σαουδική Αραβία επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς, αλλά οι Νορβηγοί ανέκτησαν τα ηνία και τελικώς επικράτησαν. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπέντζαμιν Μπεργκ.