3οι Μεσογειακοί Παράκτιοι Αγώνες: Συνέχισαν με νίκες οι Εθνικές Ανδρών και Γυναικών

Προελαύνουν οι Εθνικές ομάδες μπιτς χάντμπολ, τόσο των Ανδρών, όσο και των Γυναικών, στους 3ους Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες.

Η Εθνική Ανδρών πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Μαρόκου στον Β’ όμιλο. Η ομάδα του Γιάννη Λαζαρίδη εξασφάλισε τη 2η θέση και θα έχει αντίπαλο στην προημιτελική φάση την Κύπρο (11/9, 21:00) που νίκησε το Κόσοβο και κατέκτησε την 3η θέση στον Α’ όμιλο.

Παρά την απουσία του τιμωρημένου Θεοδώρου η Εθνική έδειξε χαρακτήρα και κατέκτησε το 1ο σετ στη διαδικασία του «χρυσού γκολ» με πέναλτι του Κολεζάκη. Το 2ο σετ κατέληξε στο Μαρόκο, ενώ στα σουτ- άουτ πρωταγωνιστής ήταν ο Μπουμπουλέντρας που είχε δύο επεμβάσεις.

ΕΛΛΑΔΑ- ΜΑΡΟΚΟ 2-1 (20-18, 13-14, 10-8)

ΕΛΛΑΔΑ (Λαζαρίδης): Μπουμπουλέντρας, Γουργούμης, Μαρίνος 4, Κοτσαμαρίκογλου2, A. Παπαδόπουλος 4, Νάκος 14, Δ. Παπαδόπουλος 10, Γεωργίου, Κολεζάκης 9.

Η Εθνική Γυναικών συνέχισε την προέλαση της επικρατώντας και της Τυνησίας με 2-0, φτάνοντας στη 3η σερί της νίκη στη διοργάνωση.

ΕΛΛΑΔΑ- ΤΥΝΗΣΙΑ 2-0 (22-16, 20-10)

ΕΛΛΑΔΑ (Καραντώνη): Μ. Κεπεσίδου 4, Ποιμενίδου, Α. Παπαδοπούλου 4, Καλοϊδή, Μούρνου 12, Νικολάου, Τροχίδου 10, Μ. Κουκμίση, Ν. Κεπεσίδου 2, Μάστακα 10