ΠΑΟΚ-Νέα Ιωνία 19-17: Σήκωσε το Σούπερ Καπ ο «Δικέφαλος» στην Κοζάνη (vid)

Μεγάλη νίκη για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κόντρα στη Νέα Ιωνία με σκορ 19-17, στον τελικό του Σούπερ Καπ Γυναικών στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, με την οποία κατακτά το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε εξ’ αρχής το προβάδισμα στην αναμέτρηση, ενώ στου δρόμου τα μισά για το ημίχρονο οι (τυπικά) φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και προσπέρασαν, για να πάνε στα αποδυτήρια με δικό τους το προβάδισμα για την κούπα (7-10).

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πέτυχαν άμεσα 3 γκολ και ισοφάρισαν (10-10), ενώ στο 37ο λεπτό ολοκλήρωσαν και την ανατροπή (11-10). Η διαφορά παρέμεινε ισχνή μέχρι το 46ο λεπτό (15-13), η Χατζηπαρασίδου πήγε την απόσταση στο +3, αλλά με ένα γκολ πριν την ολοκλήρωση του πεντάλεπτου, και άλλα δύο της Μανιάς, επανάφεραν την απόλυτη ισορροπία στον τελικό (17-17).

Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης στην Κοζάνη, η Σεβδιλή έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ (18-17), η Νέα Ιωνία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στη συνέχεια, και λίγο πριν τη λήξη η Χατζηπαρασίδου σκόραρε ξανά, για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 6-5, 6-8, 7-10 (ημ.), 10-10, 12-11, 14-13, 16-14, 17-15, 19-17

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου, Κερλίδη, Μεντεσίδου, Βράνσιτς, Μπουλάτοβιτς, Σαμολαδά, Μουράτοβιτς, Σεβδιλή, Σίλβα, Ζενελη, Μποριζόφσκα, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς

ΟΦΝΙ: Κεπεσίδου Μ., Μάνια, Νοροτσέα, Λιουμπιανάγια, Γιαννιούλα, Χμίροβα, Μπόζιου, Κρίνιτς, Μακρή, Φράγκου, Κεπεσίδου Ν., Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς, Γκόμεζ, Στουγιαννίδου.