Πελεκίδης: «Αφιερώνουμε τον τίτλο στα παιδιά που χάθηκαν στα Τέμπη»

Την κατάκτηση του πρώτου Σούπερ Καπ Γυναικών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, νικώντας με 19-17 τη Νέα Ιωνία στον τελικό.

Ο προπονητής του «Δικεφάλου», Δημήτρης Πελεκίδης, στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα, αφιέρωσε τον τίτλο στα αδικοχαμένα παιδιά των Τεμπών, αλλά και στις οικογένειές τους.

«Η αλήθεια είναι ότι πάντα οι τελικοί με τη Νέα Ιωνία έχουν χαμηλό σκορ γιατί πρωταγωνίστριες είναι οι άμυνες. Στο πρώτο ημίχρονο η Κεπεσίδου έπαιζε με σχεδόν 60%, είχαμε πολλά χαμένα σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μεγαλύτερη ενέργεια, πήραμε μπάλες από την άμυνα και το τέρμα, πετύχαμε γκολ στον ενδιάμεσο.

Ήταν ένα δύσκολο ματς σίγουρα, αλλά ξεκινάμε τη σεζόν πετυχημένα με έναν τίτλο και τον αφιερώνουμε στα παιδιά που χάθηκαν το 1999 στα Τέμπη και στις οικογένειες τους».