Φιλική ήττα της Εθνικής από τη δυνατή Βόρεια Μακεδονία

Στιγμιότυπο αγώνα

Σε ένα δυνατό φιλικό τεστ ενόψει της προετοιμασίας της για το Euro 2024, η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε από τη Βόρεια Μακεδονία με 33-30.

Μπροστά σε ένα κοινό 3.000 θεατών στο «Μπόρις Τραϊκόφσκι» των Σκοπίων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη. Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Παρασκευή (5/1) στις 19:00 στο ίδιο γήπεδο χωρίς την παρουσία θεατών. Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Λιάπης με 9 τέρματα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα είχε εξαιρετική παρουσία και προηγούταν σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Ωστόσο, στο 28’ και με το σκορ να είναι 14-14, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 ξέφυγαν και από εκείνο το σημείο κι έπειτα δεν έχασαν το προβάδισμά τους.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 33’ η διαφορά έφτασε στο +6 (21-15) για τους γηπεδούχους με επιμέρους σκορ 7-1. Στη συνέχεια οι διεθνείς μας μείωσαν σε 21-17, αλλά οι Βορειομακεδόνες έφτασαν και πάλι τη διαφορά στο +7 (26-19). Στο 50’ ο Κεδέρης με δύο συνεχόμενα τέρματα έκανε το 28-24 και ο Μάλλιος το 29-25 στο 53’, αλλά δύο αναπάντητα γκολ έφεραν το παιχνίδι στο 31-25 (55’).

Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα συνέχισαν να πιέζουν και στο 59’ έφτασαν στο 32-29, αλλά πλέον είχε μείνει ελάχιστος χρόνος για την υπέρβαση κι έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 33-30.

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-30 (18-15 ημχ)

ΕΛΛΑΣ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 1, Σάββας 2, Πασσιάς, Κανδύλας, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης 1, Τζηράς, Κεδέρης 2, Λιάπης 9, Παπαδιονυσίου 4, Αραμπατζής, Μάλλιος, Θ. Παπάζογλου, Τόσκας 2, Παναγιώτου 2, Τσακουρίδης, Mπόσκος 1, Μπουκοβίνας 1.

Διαιτητές: Μιτρέφσκι- Τοντορόφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 4/5-0/2