Πορτογαλία – Ελλάδα 31-24: Ντεμπούτο με ήττα για την Εθνική ανδρών στο EURO 2024 (videos)

Εθνική ανδρών χάντμπολ

Το παρθενικό ταξίδι της Εθνικής χάντμπολ ανδρών σε Ευρωπαϊκό ξεκίνησε με ήττα, αφού η Ελλάδα έχασε με 31-24 από την Πορτογαλία στο πρώτο παιχνίδι του 6ου Ομίλου, που φιλοξενείται στο Μόναχο.

Το σύνολο του Γιώργου Ζαραβίνα με κορυφαίους τους Μπουκοβίνα, Σάββα, Μάλλιο και Κεδέρη -που αναδείχθηκε MVP του αγώνα με 5 γκολ και 100% ευστοχία- έδειξε ένα καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφού το σκορ άνοιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, που η Εθνική μας είχε ένα νεκρό διάστημα.

Έτσι, η “γαλανόλευκη” θα αναζητήσει την πρώτη της νίκη στο EURO 2024 το Σάββατο (13/1), όπου θα αντιμετωπίσει τη Δανία στις 21:30.

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με το πρώτο ιστορικό γκολ στη διοργάνωση το οποίο σημείωσε ο Λιάπης (0-1). Η Πορτογαλία κατάφερε να ισοφαρίσει (2-2) και να περάσει μπροστά (4-2), όμως η Εθνική μας ισοφάρισε με δύο τέρματα του Κεδέρη (6-6). Στη συνέχεια, οι Πορτογάλοι με ένα σερί 3-0 έφτασαν τη διαφορά στο +3 (10-7) και από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έμειναν μπροστά στο σκορ (18-14).

Στο ημίχρονο η Εθνική ξεκίνησε με δύο γκολ του Σάββα και του Τόσκα (18-16) και στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παπαδιονυσίου (19-19). Λίγο αργότερα, η Πορτογαλία με ένα εντυπωσιακό σερί πήγε στο +7 (27-20) και κράτησε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια (31-23), παίρνοντας τη νίκη με 31-24.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 10-7, 11-9, 15-11, 18-14 (ημχ), 18-16, 19-18, 23-20, 25-20, 29-21, 31-24

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Περέιρα): Πορτέλα 2, Ντουάρτε 3, Μαρτίνς 3, Ρ. Σίλβα, Ρέμα, Φερνάντες 3, Καβαλκάντι 4, Αρέια, Κόστα 6, Φ. Σίλβα 4, Σαλβαδόρ 1, Καπντεβίλ, Ολιβέιρα, Ναζάρε 2, Κόστα, Φράντε 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου, Μπόσκος, Λιάπης 3, Μάλλιος 5, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 5, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Μποναβεντούρα- Μποναβεντούρα (Γαλλία), Παρατηρητές: Νάγκελ (Ελβετία)- Μπόγιτς (Κροατία).

Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 3/3-1/3