Ελλάδα – Δανία 28-40: Ήττα και αποκλεισμός της Εθνικής ανδρών από τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές (video)

Η Εθνική χάντμπολ ανδρών στο EURO 2024

Η Ελλάδα το πάλεψε κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Δανία, αλλά ηττήθηκε με 28-40, στη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του EURO 2024 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης στην παρθενική της συμμετοχή.

Η “γαλανόλευκη” κοίταξε στα μάτια τους αντιπάλους στα πρώτα 20 λεπτά, όμως αμέσως μετά οι Δανοί ξέφυγαν γρήγορα, κερδίζοντας με σκορ 28-40.

Η ελληνική ομάδα είχε διακριθέντες τους Μπουκοβίνα, Μπόσκο, Παπαδιονυσίου, Λιάπη και τον 19χρονο Παναγιώτου που πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής και έδωσε μεγάλες μάχες στην άμυνα της Δανίας.

Στην τελευταία αγωνιστική θα αναζητήσει την πρώτη νίκη της σε τελική φάση του θεσμού απέναντι στην Τσεχία (15/1, 19:00), που είναι, επίσης, χωρίς βαθμούς.

Με αυτό το αποτέλεσμα Δανία και Πορτογαλία κλείδωσαν την πρόκρισή τους, στον επόμενο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα έκανε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να χάνει 4-0 και 6-1 (6’), όμως αργότερα βρήκε ρυθμό και με γκολ των Λιάπη και Σάββα μείωσε σε 4-7 στο 9’. Έπειτα, με δύο γκολ του Παπαδιονυσίου έκανε 7-9 στο 16’, ενώ με τον Παπαβασίλη στο 18’ το σκορ έγινε 8-10. Στη συνέχεια, οι Δανοί με ένα σερί ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (9-16) με τον Γκίντσελ στο 24’. Με γκολ του Μπόσκου έγινε το 13-18 στο 28’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-20.

Με φόρα μπήκε η Δανία στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (17-28) με τον Μένσινγκ στο 40’. Η Ελλάδα δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με σερί 3-0 σε 20-28 (43’) με τους Λιάπη (2) και Μιχαηλίδη. Η Εθνική μας διατηρούσε τη διαφορά κάτω από τα 10 γκολ μέχρι το τελευταίο 2λεπτο όπου οι Δανοί μετέτρεψαν το 28-37 σε 28-40.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-8, 6-9, 8-13, 11-17, 13-20 (ημ.), 15-24, 17-28, 20-28, 23-32, 26-34, 28-40

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπουκοβίνας, Παπαντωντόπουλος, Τζηράς, Αραμπατζής 1, Τόσκας 3, Πασσιάς 1, Μάλλιος 2, Παναγιώτου 1, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 2, Λιάπης 3, Παπαδιονυσίου 3, Σάββας 2, Mπόσκος 4, Παπαβασίλης 2, Κεδέρης 4.

ΔΑΝΙΑ (Γιάκομπσεν): Λάντιν Γιάκομπσεν Ν., Κιρκελόκε 1, Λάντιν Γιακομπσεν Μ. 1, Γιακομπσεν 2, Λόγκε Σμιντ 1, Γιένσεν 1, Γκίντσελ 4, Μολγκάαρντ, Γιοργκενσεν 4, Χάνσεν, Ντάμγκααρντ Νίλσεν 10, Μένσινγκ 5, Χαλντ Γιένσεν, Πίτλικ 4, Μάντσεν 7, Νίλσεν.

Διαιτητές: Μέρτζ- Κούτλερ (Γερμανία)
Παρατηρητές: Νάγκελ (Ελβετία)- Μπόγιτς (Κροατία).
Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 2/4-3/4