EURO 2024: “Τιτανομαχία” Δανίας και Γαλλίας στον μεγάλο τελικό (videos)

Η Δανία στον τελικό του EURO 2024

Στον τελικό του EURO 2024 βρίσκεται η Δανία, η οποία νίκησε τη γηπεδούχο Γερμανία με 29-26 στην Κολωνία και προκρίθηκε μετά από 10 χρόνια σε τελικό Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι Γερμανοί το πάλεψαν μέχρι και το 39ο λεπτό κρατώντας το σκορ στο 17-17, αλλά οι Δανοί έτρεξαν ένα σερί προηγήθηκαν με πέντε γκολ (21-26, 22-27 και 23-28) για να πάρουν τελικά τη νίκη με 29-26.

Η Δανία στον τελικό της Κυριακής (28/1, 18:45) για το θα παίξει με τη Γαλλία, από την οποία είχε ηττηθεί στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο το 2021.

Οι Γάλλοι με απίθανο buzzer beater του Ελοχί Πραντί σε “νεκρό” χρόνο έστειλαν την αναμέτρηση με τη Σουηδία στην παράταση και εκεί επικράτησαν με 34-30.

Η Γαλλία έχει κερδίσει τρεις φορές τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης (2006, 2010, 2014) και η Δανία δύο (2008, 2012).