Ευρωπαϊκό Α/Γ: Ασημένιος -για τρία εκατοστά- ο Χρήστου στα 100 ύπτιο

Ένα 24ωρο μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μ ύπτιο, ο Απόστολος Χρήστου πήρε το ασημένιο στα 100, χάνοντας την πρωτιά από τον Ιταλό Τσεκόν για 3 εκατοστά του δευτερολέπτου

Με δύο μαζεμένα μετάλλια έκλεισε η ελληνική συμμετοχή στην τελευταία ημέρα των αγωνισμάτων της κολύμβησης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Ρώμη, με την Ελλάδα να κατακτά τρία συνολικά στο συγκεκριμένο άθλημα στη διοργάνωση.

Λίγα λεπτά μετά το χάλκινο μετάλλιο του Κρίστιαν Γκλομέεβ, ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο.

Το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στη χεριά, και αυτή τη φορά πήρε τη νίκη ο πρωταθλητής κόσμου και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν με 52.21. Ο Απόστολος, που ήταν νικητής στα 50μ ύπτιο, τερμάτισε σε 52.24, έχασε δηλαδή την πρωτιά για μόλις 3 εκατοστά του δευτερολέπτου.

Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντόι Μπρουάρ (χάλκινο) με 52.92.