Μεσογειακό Κύπελλο: “Χρυσός” ο Βασίλης Κακουλάκης στο Βελιγράδι (pics)

Ο εκπληκτικός Βασίλης Κακουλάκης άνοιξε θριαμβευτικά και με… χρυσάφι τον χορό των μεταλλίων για την ελληνική αποστολή στο Μεσογειακό Κύπελλο Μεγάλων Αποστάσεων (αγόρια 15-16 ετών, κορίτσια 13-14 ετών) στο Βελιγράδι

Εντυπωσιακός ο Βασίλης Κακουλάκης πήρε την πρώτη θέση στα 5 χλμ. και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο -και μάλιστα χρυσό- για την ελληνική αποστολή στο Μεσογειακό Κύπελλο Μεγάλων Αποστάσεων (αγόρια 15-16 ετών, κορίτσια 13-14 ετών) που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Ο νεαρός ταλαντούχος και πολλά υποσχόμενος Έλληνας αθλητής τερμάτισε στον αγώνα 5χλμ σε χρόνο 58:58.22 και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε τελικά ο Ιταλός Νταβίσε Γκρόσι (59.01.00), που είχε τερματίσει δεύτερος στο πρόσφατο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στις Σεϋχέλλες.

Στα κορίτσια, στα 5 χλμ. η Ελένη Νανούλη τερμάτισε στην έβδομη θέση με επίδοση 1ώρ.08:02.97.

Στον αυριανό αγώνα (Παρασκευή 6/10) στα 7,5 χλμ, θα λάβουν μέρος ο Γιάννης Σκαρής και η Κωνσταντίνα Μάλαμα.

Στο Βελιγράδι βρίσκονται μαζί με τους αθλητές, ο προπονητής Νίκος Γκέκας και ο τεχνικός σύμβουλος του αθλήματος στην ΚΟΕ, Σπύρος Γιαννιώτης (αρχηγός αποστολής).