Μίτινγκ Νίκαιας: Δεύτερος ο Χρήστου, τρίτος ο Σίσκος στα 200μ ύπτιο

Αμφότεροι οι Έλληνες εκπρόσωποι, ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών με καλές επιδόσεις στα 200μ ύπτιο, στο διεθνές μίτινγκ της Νίκαιας στη Γαλλία

Ο Απόστολος Χρήστου με επίδοση 1:58.95 κατέλαβε τη δεύτερη θέση και ο Απόστολος Σίσκος με επίδοση 1:58.99 την τρίτη, στα 200μ ύπτιο του διεθνούς μίτινγκ «Camille Muffat» της Νίκαιας στη Γαλλία που ολοκληρώνεται σήμερα Πέμπτη (14/3).

Την πρώτη θέση πήρε ο Γάλλος Μεβιέν Τομάκ με χρόνο 1.58.76. Στα προκριματικά καλύτερος όλων ήταν ο Σίσκος με 1:59.96, ενώ ο Χρήστου ήταν έκτος με 2:03.84.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Τελικός προορισμός και για τους δύο είναι ο τελικός του GIANT OPEN που διεξάγεται στο Σεν Ζερμαίν του Παρίσι (18-19 Μαρτίου). Εκεί που οι χρόνοι μετράνε για το ολυμπιακό όριο (Παρίσι 2024). Στα 200μ πεταλούδα είναι 1:57.50.

Θυμίζουμε ότι ο Χρήστου στη Μασσαλία και στο «Open Mediterranee», από όπου ξεκίνησε τη σειρά των αγώνων του στη Γαλλία σημείωσε χρόνο 53.72 στα 100μ ύπτιο, καλύτερο από το όριο πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 που είναι 53.74, αλλά στο συγκεκριμένο μίτινγκ δεν ήταν αγώνας μετρούσε για ολυμπιακό όριο.

Τους δύο κολυμβητές συνοδεύει στη Γαλλία ο προπονητής Τάσος Παπαδόπουλος.