Ευρωπαϊκό Κ23: Πρωταθλητής Ευρώπης με όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Μάριος Στέργιος Μπίλας

Άλλος ένας φοβερός και τρομερός Έλληνας κολυμβητής έκανε μια καταπληκτική κούρσα, ο Μάριος Στέργιος Μπίλας, αυτή τη φορά, στον τελικό στα 50μ ελεύθερο, στο 1ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (Κ23). Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με τρομερό χρόνο 21.83.

Συνδύασε την πρώτη θέση και τον ευρωπαϊκό τίτλο με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 (το όριο είναι 21.96).

Από τον προκριματικό που είχε τερματίσει σε 21.98, ο Μπίλας είχε «πιάσει» το όριο πρόκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2024 στη Ντόχα.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

«Συνδύασα τη νίκη μου με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και αυτό με κάνει διπλά ευτυχισμένο-είπε. Δεν το κρύβω ότι το χρυσό μετάλλιο ήταν το…μπόνους της πρόκρισης», δήλωσε ο πρωταθλητής μας στο flash interview. Και μόλις ο εκφωνητής ανέφερε πως προκρίθηκε για το Παρίσι 2024 ο κόσμος που βρισκόταν στη πισίνα ξέσπασε σε χειροκροτήματα και ο Μπίλας ανταπέδωσε.

Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στη συγκεκριμένη διοργάνωση και δεύτερο χρυσό.

Η Γεωργία Δαμασιώτη με 2:14.18 από τη διαδρομή «0» του τελικού στα 200μ πεταλούδα, τερμάτισε 7η.

Στα 400μ μικτή, ο Βασίλης Σοφικίτης με επίδοση 4:20.66 από το πρωϊ κατέλαβε την 8η θέση και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης με 4:21.63 την 13η. Στη γρήγορη σειρά κολύμπησε ο Απόστολος Παπαστάμος. Στα 200μ γύρισε πρώτος αλλά τελικά με χρόνο 4:20.82 πήρε την 9η θέση στη γενική κατάταξη.