Παγκόσμιο Τεχνικής Open Water: Χρυσό μετάλλιο η Καλφίδου και χάλκινο ο Αρμουτσής στο άνοιγμα της αυλαίας

Με σπουδαίες διακρίσεις για την ελληνική αποστολή άνοιξε η αυλαία του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (Open Water) Ανδρών – Γυναικών & Νέων – Νεανίδων στην περιοχή Ada Ciganlija του Βελιγραδίου, το πρωί και το μεσημέρι της Τετάρτης (27/9).

Συγκεκριμένα, η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλια, ένα χρυσό και ένα χάλκινο, ενώ είχε και άλλα καλά πλασαρίσματα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ελένη Καλφίδου στα 1.000 μ. επιφάνεια Νεανίδων με χρόνο 9:21.3.

Και το χάλκινο πήρε ο Μάριος Αρμουτσής στα 1.000 μ. επιφάνεια Ανδρών με επίδοση 8:41.7.

Οι απονομές θα γίνουν αργά το απόγευμα, μετά και τη διεξαγωγή των απογευματινών αγωνισμάτων.

Τα υπόλοιπα πλασαρίσματα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών: Στα 1.000 μ. επιφάνεια Ανδρών, ο Ευάγγελος Σάββας Νικολαΐδης 6ος με 8:50.1. Στα 1.000 μ. επιφάνεια Νέων, ο Γιάννης Διαμαντίδης 6ος με 9:01.1. Στα 1.000 μ. επιφάνεια Νεανίδων, η Σοφία Αναστασία Τσιάνου 9η με 9:57.5 και η Αφροδίτη Μπουσδούκη 19η με 10:29.0.

Στο αγώνισμα 150 μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων η Αμαλία Παπάζογλου ακυρώθηκε για άκυρη εκκίνηση. Στα 150 μ. διπλά πέδιλα Νέων, εξάλλου, ο Κωνσταντίνος Καραγιάννης ακυρώθηκε για λάθος τερματισμό.