World Cup, Βουδαπέστη: 2ος με καταπληκτική εμφάνιση στα 100μ ύπτιο ο Χρήστου

World Cup, Βουδαπέστη:  2ος με καταπληκτική εμφάνιση στα 100μ ύπτιο ο Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου ολοκλήρωσε με μια ακόμα καταπληκτική εμφάνιση την παρουσία του (και) στη Βουδαπέστη, στον τρίτο αγώνα της φετινής σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου (World Cup).

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης συμμετείχε στον τελικό στα 100μ ύπτιο και με επίδοση 53.77 κατέλαβε τη 2η θέση ανάμεσα στα αστέρια παγκόσμιας εμβέλειας που πήραν μέρος. Πρώτευσε με 52.58 ο Ιταλός κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ Τόμας Τσεκόν, ενώ τρίτος ήταν ο Τσέχος Μίροσλαβ Κνέντλα με 52.59.

Ο Χρήστου κολύμπησε στην πρώτη διαδρομή και με 25.95 ήταν δεύτερος στο πέρασμα στα 50μ.

Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

7ος Ο ΜΑΡΚΟΣ ΣΤΑ 200μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ

Εκτός από τη συμμετοχή του Χρήστου, το απόγευμα της τρίτης και τελευταίας ημέρας του μίτινγκ του World Cup, ο Δημήτρης Μάρκος, εξάλλου, συμμετείχε στον τελικό στα 200μ ελεύθερο. Ο πρωταθλητής μας με επίδοση 1:48.79 κατέλαβε την 7η θέση. Την πρωτιά πήρε στην τελευταία χεριά ο Αυστραλός Μαξιμίλιαν Τζουλιάνι με 1:45.42, κλέβοντάς τη από τον Λιθουανό Ντάνις Ράπσις 1:45.72 (είχε νικήσει σε Βερολίνο και Αθήνα). Τρίτος ο Κιέραν Σμιθ από τις ΗΠΑ με 1:46.93.