Ευρωπαϊκό 25άρας: Εκπληκτικός Παπαστάμος με χάλκινο μετάλλιο και ρεκόρ στα 400μ μικτής (video)

Συνέτριψε για άλλη μια φορά τα ρεκόρ του ο Απόστολος Παπαστάμος και με μια εκπληκτική εμφάνιση πέτυχε τη μεγαλύτερή του διάκριση σε επίπεδο Ανδρών, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ μικτής ατομικής στην τελευταία ημέρα των τελικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης σε πισίνα 25μ, στο Οτοπένι.

Ο Παπαστάμος, που έχει πάρει τεράστια ώθηση από τον νέο προπονητή του Παναγιώτη Βελέντζα, ταξίδεψε στο Οτοπένι με 4:14.86, και στα προκριματικά το πρωί σημείωσε 4:08.41, που αποτελούσε Πανελλήνιο ρεκόρ Νέων Ανδρών (βελτίωσε το 4:16.69), και την τρίτη καλύτερη επίδοση από τους συμμετέχοντες. Το καλύτερο, όμως, το φύλαγε για τον τελικό: Κάνοντας μια συγκλονιστική κούρσα, ειδικά στο πρόσθιο, τερμάτισε στη 3η θέση με χρόνο 4:05.19. Νέο ρεκόρ, το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση στη κατηγορία των Ανδρών.

Αυτό πλέον είναι το τέταρτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Οτοπένι και 22ο συνολικά σε Ευρωπαϊκά 25άρας.

Νίκησε με νέο ρεκόρ αγώνων ο Ιταλός Αλμπέρτο Ρατζέτι 3:57.01, ενώ δεύτερος ήταν ο Βρετανός Ντάνκαν Σκοτ με 4:00.17. Τέταρτος έμεινε ο Ούγγρος Μπάλαζ Χόλο με 4:05.75.