Ευρωπαϊκό 25άρας: Ξανά στο βάθρο ο “μετρ” Βαζαίος, με χάλκινο στα 100μ μικτής (video)

Ο “μετρ” της 25άρας πισίνας δήλωσε και πάλι βροντερό το “παρών” και τα κατάφερε περίφημα: Ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ μικτής ατομικής, στον μεγάλο τελικό της τελευταίας ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης στο Οτοπένι.

Έφτασε τα 10 μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης, το τέταρτο σε αυτό το αγώνισμα και το δεύτερό του στο Οτοπένι, καθώς την πρώτη ημέρα ανέβηκε στο βάθρο και με την ομάδα 4Χ50μ ελεύθερο. Στις 19:46 μάλιστα θα αγωνιστεί και στον τελικό της 4Χ50μ μικτής mixed.

Παράλληλα είναι το τρίτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής σε αυτή τη διοργάνωση μετά από αυτά της 4Χ50μ ελεύθερο Ανδρών και της Άννας Ντουντουνάκη στα 100μ πεταλούδα.

Στα 25μ και στα 50μ βρισκόταν στην 4η θέση, ανέβηκε μετά στην 3η και εκεί τερμάτισε με επίδοση 51.91, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Ιταλό Τζιοβάνι Ίτζο 51.99. Νίκησε ο Αυστριακός Μπέρναρντ Ρέιτσχάμερ με 51.39, δεύτερος τερμάτισε ο Ελβετός Νόε Πόντι με 51.62.