Είναι φτιαγμένη από μάλαμα: Η φοβερή, η υπέροχη Άννα Ντουντουνάκη είναι η νέα χρυσή πρωταθλήτρια Ευρώπης, σε πισίνα 25μ, στα 50μ πεταλούδα, στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης 25άρας.
Στο Οτοπένι έγραψε ιστορία και ανέβηκε πανάξια στην κορυφή της Ευρώπης η κορυφαία Ελληνίδα κολυμβήτρια.
Δεν της έφτανε το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στα 100μ πεταλούδα, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα 25μ. Στις αποσκευές της η Ντουντουνάκη ήθελε να έχει και κάτι πιο πολύτιμο, και τα κατάφερε: κατέκτησε τη πρώτη θέση στα 50μ πεταλούδα με 25.10, μια ανάσα από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ 25.09 από το 2021 (δεν έχει και μεγάλη σημασία).
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0356.jpeg.webp)
Η Χανιώτισα πρωταθλήτρια μοιράσθηκε τη πρώτη θέση με την Τέσα Τζίλε από την Ολλανδία, καθώς είχαν ταυτόχρονη άφιξη, ενώ στη τρίτη θέση έμεινε η Σάρα Γιούνεβικ από τη Σουηδία με 25.16.
Λίγο αργότερα εμφανίστηκε ιδιαίτερα συγκινημένη στην απονομή, όπου αποθεώθηκε και την ώρα της ανάκρουσης του εθνικού μας ύμνου δάκρυσε.
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0395.jpeg.webp)
Είναι το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε 25άρα πισίνα. Η ελληνική συγκομιδή, εξάλλου, αυξήθηκε, η χώρα έφτασε τα πέντε μετάλλια στο Οτοπένι (ένα χρυσό και δύο χάλκινα) και τα 23 συνολικά στην ιστορία μας στη διοργάνωση.
Δείτε τα αποτελέσματα ΕΔΩ.
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0368.jpeg.webp)
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG_0382.jpeg.webp)